Město už zná dodavatele části revitalizace zámeckého návrší. Na stavební etapě ušetří radní zhruba dvacet jedna procent oproti rozpočtové ceně.

Projektanti spočítali náklady zhruba na 240 milionů korun. Výběrové řízení vyhrála pražská stavební společnost Hochtief CZ s cenou téměř 190 milionů korun. „Je to velké snížení proti rozpočtové ceně, ale dnes je to poměrně obecný jev. Cokoliv soutěžíme, jde o takových třicet až čtyřicet procent dolů. Firmy totiž potřebují práci,“ uvedl místostarosta Radomil Kašpar (KDU–ČSL).

Do soutěže se přihlásilo čtrnáct firem. Jedna ale byla vyřazena, neboť nedoložila potřebné podklady. Námitky z její strany Kašpar neočekává. Cenu kolem 190 milionů nabídly i další čtyři firmy. Vítězná cena se ještě může mírně změnit. Stavební firma má totiž měsíc na to, aby si zkontrolovala všechny výměry a detaily podle projektu. Společnost Hochtief CZ má v regionu práce ještě více. Mimo jiné vyhrála výběrové řízení na stavbu kanalizace v Moravské Třebové.

Litomyšl nebyla v minulosti spojovaná s korupčními skandály. U zámeckého návrší však měl pochybnosti již vloni Jaromír Odstrčil, dnes zastupitel města za Věci veřejné. Vloni tvrdil, že je zakázka tzv. prodanka a že ví, kdo ji vyhraje. Dnes ale odmítá sdělit název firmy, kterou tipoval. „Není to ale ta, která výběrové řízení vyhrála. Myslím, že se nehodí nyní název zveřejňovat,“ sdělil Jaromír Odstrčil.

Opravy historických památek město připravuje od roku 2007. Na projekt v ceně čtyři sta milionů korun získalo stoprocentní dotaci od Evropské unie. Sedm budov a čtyři volné prostory, první nádvoří, pivovar, konírna, jízdárna, horní nádvoří, kočárovna, stáj, park, piaristická kolej, piaristický kostel a předzámčí, mají být opravené do roku 2013. Projekt je největší investicí v novodobé historii Litomyšle.

Výběrové řízení radnice rozdělila na dvě části, stavební a restaurátorskou. Lhůta pro podání nabídek na restaurování uměleckých předmětů z piaristického kostela Nalezení svatého Kříže skončí 12. května. Předpokládané náklady činí asi třicet milionů korun. Ostatní peníze z dotace, zhruba 130 milionů korun, jsou určené na kulturní a výstavní projekty spojené se zámeckým návrším a na jejich propagaci.

(ik, čtk)