VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Mikšíčkově statku se otesávaly trámy

Trstěnice - Trámy, mlat, došky. A to všechno způsobem jak stodoly stavěli naši předci.

4.6.2017
SDÍLEJ:

Na Mikšíčkově statku se otesávaly trámyFoto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Do náročné práce se pustili členové Spolku archaických nadšenců, kteří do Trstěnice přenesli unikátní polygonální stodolu z Čisté a nyní ji obnovují. V sobotu se na Mikšíkův statek sjeli řemeslníci z Čech i Polska. Ručně otesávali trámy, vyráběli šindele nebo vázali došky. V polygonální stodole návštěvníci viděli i přípravu hliněného mlatu. "Přijeli za námi studenti z řemeslné školy z Jaroměře, kteří si zkoušejí tesat trámy. Navázali jsme také spolupráci s Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu z Polska. My budeme jezdit k nim předvádět řemesla, která umíme, a oni zase sem. Dnes ukazují pokrývání šindelové střechy," uvedl Matěj Kmošek ze Spolku archaických nadšenců ze Sebranic.

Setkání tesařů u polygonální stodoly se uskutečnilo již podruhé. Práce na obnově stodoly je ještě dost. Nadšenci musí udělat uvnitř mlat, vymazat spáry mezi trámy, ale hlavně pokrýt střechu došky. "V červenci a srpnu budeme sklízet se samovazy pole dlouhoklasého žita. Ze slámy následně navážeme došky. Počítáme, že ještě letos část střechy pokryjeme," dodal Matěj Kmošek. Žito na došky pěstuje spolek na 3,5 hektarech pole. Slámy budou mít na velkou střechu polygonální stodoly dost, ale vázání došků je náročné a nejde tak rychle od ruky. "Šikovný člověk udělá jeden došek asi za pět minut. Méně šikovnému to může trvat patnáct minut," podotkl Matěj Kmošek. Nadšenci se učili výrobu došků tradičním způsobem od řemeslníka ze Širokého Dolu. Lidí, kteří takto dělají došky, v Čechách moc není. Spolek proto počítá, že v budoucnu se tomu bude v polygonální stodole v Trstěnici věnovat.

Autor: Iveta Nádvorníková

4.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligový bowlingový tým ABB Vidlatá Seč.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

ŽÁCI ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY KOROUHEVs paní učitelkou Lenkou Urbanovou. Do třídy chodí: Lucie Straková, Barbora Sionová, Viktorie Petrová, Lucie Hegrová, Anežka Jarochová, Vojtěch Harašta, Lukáš Fizer, Jakub Šindelka, David Šikula, Marek Tóth a Tadeáš Šťastný.

Naši prvňáci ze Základní školy Korouhev

Lépe, než sami čekali. Nováček v silné konkurenci obstál

Kunčina – Sedm vítězství, jednadvacet bodů, pozice v klidném středu tabulky. Co by za tato čísla většina regionálních fotbalových týmů dala. Nováček z Kunčiny podzim v krajské I. A třídě zvládl výborně a vytvořil si velmi dobrou výchozí pozici po jarní pokračování soutěže.

Pomoc od hasičů nezná mezí

Svitavy – Nasazují vlastní životy a nebojí se situací, kdy mnohý člověk ztrácí hlavu. Činnost dobrovolných hasičů je různorodá, ale vždy má jedno společné. Tím je pomoc bližnímu.

Svitavská polovina sezony? Bída

Svitavy – Největší spokojenost s dosavadními volejbalovými výkony panuje v Dolním Újezdu.

Zastupitelé dnes schvalují rozpočet

Litomyšl – Hlavním bodem dnešního jednání zastupitelstva, které je poslední v tomto roce, je schválení rozpočtu na příští rok. Jedná se o novinku, neboť v minulých letech se nejvyšší orgán města zabýval touto problematiku na jaře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT