Dohodli se, že se nedohodnou. Druhý a třetí nejsilnější volební subjekt v Poličce odchází do opozice, zdejší suverénní ODS místo nich uzavře koalici až se čtvrtým na čáře, s hnutím ANO. A k nim možná přibere jedinou zastupitelku za ČSSD, aby většina v zastupitelstvu nebyla tak těsná.

Roztržka v původně zamýšlené široké koalici nastala poté, co letitý hegemon zdejší politiky, populární starosta Jaroslav Martinů nabídl křeslo jediného místostarosty Pavlu Štefkovi z hnutí ANO. Ostatním, silnějším subjektům by tak zbyla jen řadová místa radních. A na to Sdružení pro Poličku a lidovci nepřistoupili. Rozhodli se pro opoziční roli.

„Na Štefkovi panuje všeobecná shoda zastupitelů ODS,“ vysvětloval to minulý týden Martinů. Nepomohl ani ústupek, kdy by se ODS vzdala jednoho ze svých čtyř radních, všichni ostatní partneři by tak měli po jednom. Se jménem místostarosty však ODS necouvla.

Nepsané pravidlo

„Vítězná ODS se v Poličce spojila s ANO, ČSSD a KSČM. Nepsané pravidlo posledních volebních období, že strana s druhým největším počtem hlasů nominuje místostarostu, vždy propagované poličskou ODS, již neplatí. ODS nabídla post místostarosty hnutí ANO, které skončila ve volbách až čtvrté. Současně ODS trvala na své většině v radě města. Za těchto okolností zbyla stranám mimo utvořenou koalici pouze jediná smysluplná možnost protinávrhu, který nebyl přijat,“ napsaly ve společném prohlášení Sdružení pro Poličku a KDU-ČSL, k nimž se připojili i Piráti. Dodaly, že budou konstruktivní opozicí a že se dá pro město pracovat i mimo koalici.

Účast ČSSD v koalici však zatím také není jistá. „Narozdíl od ostatních stran respektujeme právo ODS vybrat si místostarostu. Názory na účast v koalici jsou ale u nás různé. Rozhodneme se ve středu,“ řekl předseda poličské ČSSD Milan Zavoral.

Ilustrační foto.
ČSSD ztratilo své senátory na Chrudimsku i Svitavsku