Stavbu odkládají na neurčito

Elektronické vybírání mýtného je jedinou cestou, jak zastavit neúnosný provoz na na silnicích první třídy. „Pokud se v brzké době nezpoplatní, silnice zkolabují, protože s na ně přelil provoz z dálnic po zavedení mýtného,“ konstatuje neúnosný stav Jiří Hostaša z pardubického Ředitelství silnic a dálnic. Od zavedení mýtného se jenom na pětatřicítce zvýšil provoz o 25 procent.

V Pardubickém kraji odborná firma plánuje výstavbu 31 zařízení na výběr elektronického mýtného, z toho tři by se měly objevit ve svitavském okrese na silnici číslo 43, a to na Březovském kopci, u Moravské Chrastové a poslední bránu postaví v Rozhraní. Vybrané úseky se ale nedostaly do druhé etapy. Ministerstvo dopravy projekt zpoplatnění všech silnic, tedy i nižších tříd, prozatím zastavilo. Pokud projde, doplní stávající elektronický systém již o satelitní prvky. Březovská radnice nemáz prodlevy radost.

První první krok k bezpečnosti udělali Březovští před půl rokem. Při vjezdu do města umístili billboard upozorňující řidiče na povinnou padesátikilometrovou rychlost v obci. „Samozřejmě není informační tabule samospasitelná, ale určitě je to střípek, který přispěje k větší bezpečnosti,“ uvedl starosta Martin Kiss.

Protože důležitá tepna rozděluje městečko na dvě poloviny, rozšíří stávající přechody. Starosta věří, že po událostech posledních dnů, kdy zde došlo ke dvěma dopravním kolizím, také policisté i úředníci změnu podpoří. Třetím prvkem, který omezí rychlost, se má stát ostrůvek uprostřed silnice.