Na závěr sněmu převzali myslivci čestná vyznamenání. Mezi oceněnými byl také Josef Radiměřský (na snímku vpravo), kterého lidé znají s Lukášem Kuklou jako trubače.

V sále kulturního domu vystavili myslivci více než dvanáct set trofejí srnčí zvěře a muflonů. Nechyběla ani jedna rarita. „Jedná se o paroží srnce, kterého odlovil Milan Drahoš ze Suché Lhoty. Je to atypický kus, který jsme tady ještě nikdy neměli. Jde spíše o hříčku přírody,“ vysvětluje Miroslav Matějka, předseda okresního mysliveckého spolku. Na přehlídce bylo k vidění rovněž několik trofejí muflona. Ve svitavském okrese žije především na Moravskotřebovsku. Jen částečně zasahuje na Svitavsko, a to zejména k Boršovu.

Myslivci se mimo jiné zastavili nad problémem černé zvěře. Kanci se v regionu přemnožili. „Příčinu vidím v hospodaření na zemědělské půdě. Obrovské lány polí skýtají kancům dokonalou ochranu a dostatek potravy. Nedaří se nám udržovat černou zvěř na přiměřených stavech,“ dodává Miroslav Matějka. Myslivci ulovili minulý rok téměř tři tisíce kusů.

Na stavech zvěře se podepisují dopravní nehody. V okrese proto vyzkoušeli novinku, tzv. pachová zradidla. „Voňavku“, která připomíná pach medvěda, rysa a člověka, využili na silnici I/34 u Květné. Počet srážek se zvěří tady klesl.