V posledních letech policisté pravidelně kontrolují myslivce. Sobotní los padl na sdružení v Makově. Ještě než lovci vyrazili za zvěří, prošli řádnou prověrkou. „Kontroly provádíme z preventivních důvodů, abychom eliminovali případné problémy, ke kterým by na honu mohlo dojít,” vysvětlil Milan Pecháček z oddělení zbraní ústeckoorlické policie. Všichni lovci, kteří se v Makově vydali na naháňku, museli předložit doklady i zbraně. „Kontrolujeme, jestli mají myslivci v pořádku všechny doklady, platný lovecký lístek, platný zbrojní průkaz. Také zbraň musí odpovídat té, která je registrovaná,” uvedl Milan Pecháček.
Každé myslivecké sdružení má svého předsedu a vedoucího honu. Když nepřijedou na prověrku policisté, kontrolují lovce sami. „Vždy provedeme kontrolu a myslivce také poučíme. Každý se podepíše na hromadnou povolenku. Tím potvrdí, že byl poučený i o použití zbraně a že nesmí před ani během honu pít alkohol,” přiblížil zažitá pravidla Jiří Vopařil, hospodář mysliveckého sdružení Makov. Potvrdil, že za dlouhá léta se nestalo, že by některý z myslivců předpisy porušil.
Kontrola všech potřebných dokladů a zbraní neminula v sobotu žádného myslivce v Makově. A dopadla na jedničku. Vědí, že za prohřešky se platí. „Pokud by myslivci neměli platné doklady, nesměli by se honu zúčastnit jako lovci,” uvedl Milan Pecháček z oddělení zbraní ústeckoorlické policie. Pak by mohli pověsit flintu na hřebík a jít domů, nebo se připojit k naháněčům. Za alkohol by je nejspíš čekala tučná pokuta, kterou by vyměřil městský úřad. Myslivci proto dbají, aby měli svoje „věci” v pořádku. Jsou přesvědčení, že je to jejich povinností a jakýkoliv prohřešek by byl spíše ostudou.