Výlet do minulosti, kdy se stránky knih sázely ručně, nabízí Muzeum tisku v Litomyšli. Sídlí v hale HRG tiskárny. Autorem expozice je sběratel Jan Gloser.

Muzeum tisku je v regionu ojedinělé. Jak dlouho trvala jeho příprava?
Zhruba deset let. Někdy v roce 2007 jsem začal sbírat první stroje a věci. Exponáty pocházejí z celé republiky.

Která věc v muzeu je nejstarší nebo nejcennější?
Nejzajímavější kousek v muzeu je sázecí stroj, který sází olověné řádky pro sazbu. Pochází původně z legionářské tiskárny v Praze na Václavském náměstí. Legionáři ho získali někdy v roce 1920 a jelikož měl německou klaviaturu, tak byl předmětem konfiskací za Protektorátu a byl v tiskárně zazděn. Teprve po válce ho znova vykopali ven. Unikl konfiskaci a zároveň v něm zůstala legionářská tradice. Ten stroj servisoval pan Šubrt z Hradce Králové a při likvidaci tiskárny si ho odvezl domů do garáže. Před pěti lety nám ho prodal. Je to zajímavý kousek s příběhem.

Je funkční?
Ano, ale je poměrně složité ho rozpohybovat. A není v Čechách tolik odborníků, kteří by to uměli. Nejedná se však o nejstarší věc v Muzeu tisku. Tou je kolenopákový ruční lis, který je někdy z druhé poloviny 19. století.

Jde o unikátní historické stroje. Jak je těžké je sehnat?
Hodně. Jsou to věci z českých tiskáren, ale málokdo z lidí má vztah ke starým věcem a obzvláště k tomuto řemeslu. Ty stroje jsou tak těžké, že většinou končily v kovošrotech. Zdrojem bývají právě sběrny surovin, bazary a pak staré tiskárny, kde ještě mají dochované staré vybavení.

Museli jste některé věci renovovat?
Je to tak padesát na padesát. Podaří se sehnat pěkný kus v dobrém stavu, ale zároveň i výjimečný kus s historií ve špatném stavu. Některé jsou hodně renovované a je do nich dáno dost peněz, aby vypadaly.

Podařilo se vám sehnat něco z litomyšlských tiskáren?
V Augustově tiskárně se nezachovalo vůbec nic. V roce 2001 zkrachovala a veškeré věci byly zlikvidovány. Z Litomyšle nemáme nic, maximálně nějaké štočky, obrázky a ruční písma, ale to je opravdu jen střípek.

Může Muzeum tisku navštívit v sezoně i veřejnost?
Nyní je muzeum zavřeno. Vypíšeme několik termínů za rok a zájemci se dostanou do muzea po domluvě. Už máme i objednávky na prohlídky a neodmítáme je.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla v zámeckém sklepení v Litomyšli.
Srdce pro Václava Havla se odráží ve stovkách zrcátek