Ida Kelarová se už před lety rozhodla, že všem ukáže i tu lepší stránku Romů a jejich života. Teď chce ve sbližování Romů s Neromy, jak to sama říká, směle pokračovat. I proto se odhodlala k založení několikadenního festivalu Romale.

„Poslední ročník byl zhruba před osmi lety. Dál jsme neměli ani prostory a zázemí, kde bychom festival zase pořádali. Letos jsme zažádali jako občanské sdružení Miret u Norských fondů a uspěli jsme," přibližuje, proč se podařilo znovu obnovit tradici.

V minulosti festival kotvil na svojanovském hradě, který nabídl skvostný prostor pro kejkle, workshopy i hudbu v té nejlepší akustické podobě.

Letos však našlo Romale útočiště v resortu Otakar nedaleko Svojanova. „Chceme tam vytvořit jakýsi romský tábor," přibližuje. Má přesnou představu, jak by měly večery vypadat. Louče, svíčky, hudba prostupující okolím. A k tomu menšina s většinou debatují při dobrém jídle i pití. „Postupem času zjišťuji, že propast mezi setkáním a poznáním Romů a Neromů je čim dál hlubší a větší. Školy, které vznikaly i jako smíšené, jsou dnes romské. Je to nebezpečné pro naší společnost, protože už tím, že se nepoznají, problém se potom zvětšuje, narůstá a neřeší se. Jednou to pak bouchne," přibližuje Kelarová další důvody, které ji vedou k tomu, aby pokračovala v líčení a zviditelňování romského způsobu života.

Právě proto chce díky seminářům i debatám vyjasnit i dnešní romskou mentalitu a obyčeje a přispět k lepšímu soužití většiny s romskou kulturou. „Já věřím, že problém je někde hluboko a všichni musíme být otevření k tomu, aby tu společně mohli žít," míní.

Festival Romale má být právě tím správným prostředkem k tomu, jak vysvětlit, že Romové jsou jiní, než jak je vnímáme. „Tady mají všichni možnost Romy potkat. Sjedou se sem na čtyři celé dny. Společně tu mohou čtyři dny žít, pobavit se spolu, zatančit si. Z našich zkušeností zatím vždy vyplynulo to, že po festivalu se nikomu nechtělo domů. Byl to důkaz toho, že společně žít můžeme," uzavřela Kelarová. Předvoj festivalu se odehraje už dnes, oficiálně začne až zítra a potrvá do neděle.