Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž se propadl střechou, v nemocnici zemřel

Východní Čechy - /FOTO,VIDEO/Opravy stržených střech se staly osudnými dvěma dělníkům.

26.5.2009
SDÍLEJ:

Zkolabovaného jeřábníka sníšeli dolů hasiči-lezci.Foto: DENÍK/Pavla Mrázková

Dva dělníci spadli v pondělí 25. května nezávisle na sobě ve východních Čechách ze střech domů, když je opravovali poté, co krytinu strhla páteční vichřice. Oba skončili s těžkými zraněními v nemocnicích, stav jednoho z nich je velmi kritický. Má poraněnou hlavu a lebku. Na dva vážné pracovní úrazy stačil jediný den.

Ročně ve východních Čechách zemře v práci přes dvacet lidí. A téměř polovina z nich právě po pádech. „Počet vážných pracovních úrazů se nedaří snížit. V roce 2008 byl každý druhý smrtelný úraz způsoben pádem z výšky. Během prvního čtvrtletí roku 2009 roste počet poranění na strojích. Za toto období se stalo již sedm závažných úrazů, v roce 2008 to bylo 12 případů za celý rok,“ uvedl ředitel východočeské inspekce práce Jaroslav Nečas.

„Ve dvou případech se jednalo o kontakt prstů ruky s pilovým kotoučem a následkem jsou pořezané ruce spojené s amputací prstů. Příčinou těchto úrazů je nedodržení pracovních postupů a nerespektování zákazu odstraňování nedořezků za chodu stroje, případně nepoužití vhodného přípravku,“ upřesnil Josef Roďan, vedoucí odboru bezpečnosti práce Inspektorátu práce.

U zbývajících úrazů se jednalo o zachycení horní končetiny strojním zařízením. Zdrojem úrazů byla frézka, bruska, lis a textilní stroje. Příčinou těchto úrazů jsou bezpečnostní závady na strojích, nefunkční ochranné zařízení, spuštění stroje spolupracující osobou, ale také nevhodný pracovní oděv.

Právě pracovní oděv, který nesplňuje požadavky na osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP) zajišťující ochranu v případě zachycení pohyblivými částmi stroje, bývá častou příčinou utržení horní končetiny, případně četných zlomenin. „Zaměstnavatel má přitom povinnost vyhledávat nebezpečí a tato odstraňovat. Není-li možné riziko odstranit, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky,“ upozornil Nečas.

Právě u pracovních oděvů ale zaměstnavatel musí brát v potaz, jakému konkrétnímu riziku je pracovník vystaven a podle toho mu přidělit příslušný a schválený osobní ochranný pracovní prostředek – pracovní oděv. „Bohužel je velmi rozšířená nevědomost o správném užití konkrétních pracovních oděvů.

Například pracovníkům, kterým hrozí riziko zachycení pohyblivými částmi, třeba točícím se nástrojem, je třeba přidělit ten správný pracovní oděv,“ podotkl ředitel Nečas. „Jsme tady přece proto, abychom zaměstnavatelům poradili, jak se nejlépe v této problematice orientovat,“ dodal Roďan.

AKTUÁLNĚ: Muž, který se propadl střechou poničenou bouří, zemřel

Čejkovice - Muž, který se v pondělí propadl střechou poničenou poryvy větru při páteční bouři v Čejkovicích na Jičínsku a po desetimetrovém pádu na betonovou podlahu utrpěl vážná poranění hlavy, při převozu do nemocnice zemřel.

O případu informoval Deník jako první již v pondělí.

Mrtvý 36letý muž byl jednatelem obchodní firmy, která v objektu sídlí. Na střechu vylezl, aby objednaným pokrývačům ukázal konkrétní závady a rozsah poškození. Vlnitý eternit se však pod ním propadl. Muž dopadl nejdříve na paletu s měkčím materiálem, která ho vymrštila dolů na betonovou podlahu.

Východočeská Inspekce práce, která případ šetří, si na obchodní firmu chce pořádně posvítit. „Podle prvních zjištění byly ve firmě závažné nedostatky. Například poslední školení o bezpečnosti práce tu proběhlo v roce 1992. Ačkoliv jsou zjištěné nedostatky velmi závažné, nejspíš však nemají příčinnou souvislost s tragédií,“ uvedl ředitel východočeské inspekce práce Jaroslav Nečas.

Stavební firma, která přijela na opravu střechy, je nejspíš z obliga. „Staveniště ještě nebylo předáno. Jednatel s ní teprve hodlal sjednat zakázku, nejdříve dělníkům ukazoval poškození,“ dodal Nečas.

V pondělí se vážně zranil rovněž dělník na opravě pily v Holovousech na Jičínsku, když se pod ním propadl strop.

Vloni při pracovních úrazech zemřelo ve východních Čechách 22 lidí.

V roce 2007 EU vytyčila cíl snížit v období 2007 – 2012 pracovní úrazovost v členských zemích Evropské unie o 25%. Ze statistik za roky 2007 a 2008 se v ČR u tzv. ostatních úrazů tento cíl daří naplňovat. Negativní stav je však u úrazů závažných, do kterých se počítají smrtelné úrazy a úrazy s hospitalizací delší pěti dnů.

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji se u závažných úrazů jejich počet v roce 2007 a 2008 prakticky neměnil.

Statistika úrazů způsobených pádem z výšky ve východních Čechách.

Celková pracovní úrazovost na východě Čech a počet smrtelných pracovních úrazů v ČR.

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Kolovratník odpovídá čtenářům Deníku online.

On-line skončil: poslanec Kolovratník odpovídal čtenářům

Ilustrační foto.

BOREC KOLA: Vyberte desátého podzimního krajského borce

BOREC KOLA: Vyberte desátého podzimního okresního borce

Svitavy /ANKETA/ – Přinášíme hlasování o okresního Borce kola. Vybírejte nejlepší hráče fotbalového podzimu.

Litomyšl se dočkala první výhry. Odnesl to Havlíčkův Brod

Svitavsko /KRAJSKÝ HOKEJ/ – Všichni zástupci regionu zasáhli do víkendového pátého dějství krajské ligy hokejistů. Dva z nich se radovali z plného zisku bodů.

Kvůli bezpečnosti uzavřou bazén

Moravská Třebová – Město uzavře bazén při základní škole na Palackého ulici. Důvodem je hrozící zřícení stropu.

Ani krávy se na Svitavy nevydržely koukat...

Svitavy /OHLASY/ – „Jsem rád, že jsme potvrdili vítězství z předchozího kola,“ liboval si po vítězství v Lanškrouně trenér Poličky, která pozvolna stoupá tabulkou krajského přeboru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení