Byl to člověk, který si až na práh svého plodného života přinesl srdce junáka. Jeho mimořádně plodný život však byl spojený především s malohanáckým regionem.

František Továrek se narodil 29. září 1915. Po obecné a měšťanské škole směřovaly jeho kroky na prostějovskou reálku a posléze na pedagogickou fakultu do Prahy. Prahnul po učitelském povolání a vůbec mu nevadilo, že jeho první umístěnka vedla na dalekou Zakarpatskou Ukrajinu. Tam si velice oblíbil hory. Jinak s výjimkou čtyř let, kdy působil na odborném učilišti ve Velkých Opatovicích, zůstal věrný jevíčskému školství. František Továrek byl velký turista a milovník přírody, žurnalista, fotograf, folklorista, spisovatel, básník, etnograf, překladatel, ale i veřejný činitel.

Mnoho vykonal rovněž pro regionální historii. S přehledem redigoval několik ročníků Vlastivědných listů Malá Haná. Byl představitelem vlastivědného realismu, nikoliv romantismu. Napsal více než dva tisíce novinových článků, časopiseckých reportáží a vydal pětatřicet publikací.
Počátkem padesátých let byl zakladatelem dodnes trvající tradice pionýrských táborů v Bobrovecké dolině nedaleko Liptovského Mikuláše. Účastníci těchto táborů si stále připomínají jeho nezapomenutelný a věčně mladý odkaz.
František Továrek zemřel jedenáctého ledna 1990.

Oldřich Koudelka