VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musíme Radovana Lipuse krotit, chtěl nám navézt na promenádu tuny písku

Litomyšl - Město sice nemá léčivé prameny, ale lázně mít bude. Lázeňská sezona začne v Litomyšli v sobotu 28. dubna.

15.4.2012 2
SDÍLEJ:

MARIE VENCLOVÁ pochází z Prahy, ale v Litomyšli objevila nové možnosti pro návštěvníky.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Zajímavý projekt přibližuje organizátorka MARIE VENCLOVÁ.

Kdy se vlastně zrodila myšlenka, že v Litomyšli budou lázně?

Tak úplně původně s nápadem lázeňství v Litomyšli přišli pánové Horáček a Brýdl. V roce 1998, když zjistili, že Váchal píše o Litomyšli, že je to město lázeňské, tak že by s tím měli něco udělat. Dokonce městské zastupitelstvo tehdy přijalo rozhodnutí, že začnou práce, aby našli prameny. Měli představu, že by to mělo být v místě, kde je dneska autobusové nádraží, že by právě tam byla lázeňská kolonáda. Nakonec se ukázalo, že ten vrt by byl moc drahý a voda je moc hluboko, takže k tomu nikdy nedošlo. Ale to nařízení zastupitelů nikdy nebylo zrušené, pořád platí.

Vy jste se té myšlenky na lázně v Litomyšli chytili, ale trochu jste ji přetvořili. Jak vznikl váš nápad na trochu recesní akci?

Táta sem začal kdysi před třemi lety jezdit z Prahy a vždycky, když se vrátil, tak říkal, že je to tady jako v lázních. Osobně mám takovou teorii, že v Praze se žije rychlostí 120 kilometrů za hodinu a tady v Litomyšli je to taková příjemná třicítka až padesátka. Takže člověk, který je zvyklý na frmol, tomu to tady připadá jako v lázních. A tím propojením vznikl pojem, že lázně, ale ne těla, ne skrze prameny vody, ale právě lázně ducha duševní zdraví.

Váš nápad je koncipován sice jako zahájení lázeňské sezony s kolonádou, ale ve skutečnosti jde i o něco jiného. Vy jste lázně vymysleli jako prohlídku města, protože Litomyšl má co nabídnout celý rok. Takže lázně mají v podstatě dvě roviny.

Prvotní myšlenka byla poukázat na to, že v Litomyšli je tak dobře a celoročně se tu dá trávit čas, že má velké možnosti a často nevyužité. Abychom poukázali na ten princip, že v Litomyšli je tak hezky jako v lázních, tak kvůli tomu děláme víkendové zahájení sezony. Program je zaměřený tak, aby širší veřejnost upozornil na to, že město se může celoročně považovat za lázně.

V centru města bude lázeňská kolonáda, lavičky… Bylo těžké pro tuto recesi nadchnout lidi?

Já si myslím, že spousta lidí zvedala obočí a nechápala. Mám kontakty s lidmi, které jsme získávali pro myšlenku jako první, a to byly podniky na plánované kolonádě. A za nimi jsme přišli a vše jim vysvětlili. Když si uvědomili, co se chystá, tak se jim to líbilo. Michaela Severová z radnice jezdí na setkání různých měst a reakce lidí z lázeňských měst je taková, že je to geniální nápad a jak je možné, že to ještě nikdy nikoho nenapadlo. V podstatě bez jediného léčivého pramene si založit lázně… Určitě si mnoho lidí musí klepat na čelo, ale když s někým mluvím, tak se lidi nad tím pozastaví, jsou zvědaví. Chceme, aby si otevření sezony užili všichni lidé, místní i z okolí. Koncepce Lázní ducha v Litomyšli je ale skutečně založená na tom, že chceme upozornit potenciální návštěvníky města, že je tady opravdu co dělat. Místním, kteří si ťukají na čelo, tak jim asi nedochází, že naším záměrem je, aby sem přijeli turisté a aby byl cestovní ruch na úrovni celý rok, nejen po dobu festivalu Smetanova Litomyšl.

Dramaturgem zahájení sezony je režisér Radovan Lipus, který stojí za cyklem Šumná města s Davidem Vávrou. Bylo těžké ho pro tuto akci získat?

Podařilo se to přes osobní vazby, protože dáváme akci dohromady s Ladislavem Horáčkem z nakladatelství Paseka. Radovan Lipus se pro akci nadchnul velmi rychle a naopak ho nyní musíme v realizačním týmu v jeho nápadech brzdit, protože ne všechny jsou realizovatelné.

Co z toho, co navrhl, jste mu zamítli?

Třeba jeden z jeho pěkných nápadů byl, že bychom promenádu vysypali jemným pískem. To jsme mu ale řekli, že vážně nemáme kapacitu shánět tatry a sypače a potom se zpovídat, co je to za pakárnu tady vyplácat peníze na dvě tuny písku. To už nám přišlo za hranicí obhajitelnosti. Bylo to už opravdu velké sousto.

A pítka, jako mají lidé v lázních na kolonádě, budou?

To bylo u zrodu. S tím, že Váchal píše, že ani tak neškodí ženské, jako pivo plzeňské. A návrh byl, že by ta pítka byla ze skla, aby bylo vidět, že nepijeme vodu ale pivo. Jenže se ukázalo, že je to hodně drahé. Alternativa byly kelímky, ale nakonec to skončilo u nápadu Radovana Lipuse, kdy se v Litomyšli nadchli místní provozovatelé restaurací, abychom udělali takovou trasu alternativních pramenů. V různých místech budou různě pojmenované prameny podle Rettigové, Němcové, Smetanovi, Jiráskovi, Nejedlém…

Bude se všude čepovat jenom pivo?

Právě že ne. Oni si mohli vybrat, jaký nápoj budou podávat. Takže někde je to víno, mléko, nealkoholické nápoje. Těch míst je čtrnáct a je k tomu doprovodná soutěž. Když jich návštěvníci obejdou alespoň sedm, tak mají možnost hrát o ceny.

Lázně otevřete v sobotu 28. dubna. Čím?

Od jedenácti hodin máme domluvený synkopický orchestr na náměstí. To je takový předskokan, lákadlo. To spuštění se odehraje ve čtrnáct hodin u máchadla, kde se bude stříhat páska, otevírat promenáda, špalír lidí, vedení města i lidé v dobových kostýmech se přesune na Toulovcovo náměstí, kde bude program pokračovat zdravicemi z lázeňských měst. To je v dramaturgii Radovana Lipuse. Na to navazuje další program na různých místech.

Přijedou se podívat zástupci z lázeňských měst, kde prameny opravdu mají?

Dokonce nám lázně otevře předseda Sdružení českých lázeňských měst a starosta Třeboně Jiří Houdek. Tak na to se moc těšíme, protože máme pocit, že tahle naše polorecesní akce tím dostává správný punc. Otázkou je, zda to bude mít přesah třeba v podobě přihlášky do Sdružení lázeňských míst. Ale to bude pak na zastupitelstvu, zda do toho půjdou.

Jak bude vypadat promenáda?

Co to má propojit, jsou lavičky, které dáme na místa, kde běžně nebývají. Na nich budou k dispozici knihy, noviny, časopisy a na promenádě lidé potkají naše kolportéry lázeňského oběžníku, kde se dočtou informace k programu, o soutěži… Hrozně mě těší, že se hlásí lidé, kteří mají doma dobové oblečení z první republiky nebo veterána z té doby. Nebudou chybět paraplíčka, klobouky, u pánů hůlka, klobouky. Jsme domluvení i s četníky a veterán klubem, že vystaví auta a třeba i hosty svezou.

V neděli program pokračuje na návrší. Co chystáte?

Nedělní program je odlehčenější. Bude více zaměřený na rodiny s dětmi, program přeneseme na zámecké návrší. V infocentru bude Lichožroutí dílna. Děti si vyrobí z ponožek postavičky. Na zámku se odehrají divadelní představení na nádvoří a v divadélku. Připravují i kostýmované noční prohlídky zámku. Navíc chystáme procházku s architektem Ondřejem Synkem po architektuře v Litomyšli.

Víkendem lázně nekončí, protože navíc vydáváte mapu města.

Bude k dispozici na kolonádě, v íčku a v hospůdkách ve městě. Měl by to být nový průvodce návštěvníka Litomyšlí.

Plánujete, že ten nápad rozvinete a bude pokračovat na podzim, za rok?

Mně osobně to připadá jako nápad s potenciálem na hezkou tradici. Vždycky je to o lidech, kdo se toho bude účastnit a kdo to bude organizovat. Zatím je náš tým malý, je to pár lidí, kteří se sešli u stolu. A dneska musíme některé zájemce o vystoupení už odmítat, protože na ně nemáme kapacitu ani prostor. Ale vše uvidíme, až akci vyhodnotíme.

Jak vidíte úspěšnost akce?

Sama tomu dost věřím a propadák to nebude. Oslovujeme celostátní média a máme pozitivní reakce. Pokud nebude ošklivé počasí, umím si představit, že přijedou dva až tři tisíce lidí.

V jaké fázi příprav jste nyní?

Nyní se na několika na frontách děje několik věcí. Finišujeme s propagačními materiály, letáky, plakáty a pohlednicemi. Intenzivně komunikujeme s účinkujícími, vyřizujeme ubytování a honoráře. Oslovujeme média a pořád také domýšlíme detaily, co bude jaká kapela potřebovat, technické zajištění celé akce.

Co vás mile překvapilo během příprav?

Potěšila mě reakce pána z veteránského klubu. Sršel nápady. Spíš bych ale řekla, že mě potěšilo, že jsme byli schopní uspořádat několik schůzek, kde se sešla široká škála litomyšlských podnikatelů. Konstruktivně jsme řešili věci a to je pro mne hodně příjemná zkušenost.

Za nápadem s lázněmi v Litomyšli stojí emeritní starosta Miroslav Brýdl, nakladatel Ladislav Horáček a Jaroslav Vencl (uprostřed), který ve městě koupil před třemi lety dům a je atmosférou Litomyšle nadšený.

Fotografie: Za nápadem s lázněmi v Litomyšli stojí emeritní starosta Miroslav Brýdl, nakladatel Ladislav Horáček a Jaroslav Vencl (uprostřed), který ve městě koupil před třemi lety dům a je atmosférou Litomyšle nadšený. Foto: Prokop Souček

Zahájení lázeňské sezony

Sobota 28. dubna

Velký swingový orchestr Česká Třebová 11 hodin

Slavnostní zahájení u máchadla v Mariánské ulici14 hodin

písničkář Tonda ze skupiny Say Why s hostem (Cafébar Underground) 15 hodin

Singin' Bass Trio (Aplaus)15.30

Jan Smigmator Swinging Trio (Toulovcovo náměstí) 16 hodin

loutkové divadlo Ančí a Fančí (Savitar) 16 hodin

Classic Jazz Memorial (Na sklípku) 16.30 hodin

Krvavý románčtení a zpěvy, Jiří Šlupka Svěrák (Toulovcovo náměstí)17 hodin

Originální pražský synkopický orchestr (Toulovcovo náměstí) 18

Křest a čtení z nové knihy Petra Šabacha Máslem dolů (Na sklípku)19 hodin

Divadlo Járy Cimrmana Švestka(Smetanův dům) 19.30 hodin

Xavier Baumaxa (Toulovcovo náměstí)20 hodin

koncert Eleny Kubičkové esraj (Kavárna Mandala) 20 hodin

Odhalení Neonového DNA vodopádu Jiřího Davida(Galerie Miroslava Kubíka)21 hodin

vyhlášení soutěže „Lázeňské prameny” (Toulovcovo náměstí) 21.30 hodin

Po 22. hodině Afterparty v klubu Underground a v Kotelně s kapelou Krásné nové stroje (vstup zdarma).

Na promenádě:

Emil a Jakub street jam, Pepíček Čečil fňukna, Lázeňské kvarteto, Kontrafagotový kvartet, divadlo T.E.J.P, Elena Kubičková, lázeňské občerstvení, malování na tváře, dílna výroby mýdel, herci na chůdách, harmonikář, masáže, patchworková dílna, alternativní, litomyšlské prameny, stánky s lázeňskými produkty, míchané nápoje, herna pro děti s hlídáním (Zlatá Hvězda), lázeňské lavičky, najdi-přečti-předej knihy na promenádě, lázeňská menu, projížďky veterány…

Zámecké návrší:

klavírní maratón v podání japonských klavíristek (zámecké infocentrum), noční prohlídky zámku, hry v zámeckých zahradách, zámecké obludárium na nádvoří…

Neděle 29. dubna

Lichožroutí dílna pro malé i velké (zámecké infocentrum) 11 hodin

Klavírní program Radka Škeříka (Karlov Smetanův dům) 13 hodin

Architektury města Litomyšleprocházka s architektem Ondřejem Synkem14 hodin

divadelní představení O všetečném zvědavci (nádvoří) 14.30 hodin

workshop na bonga s mistrem Afrem ze skupiny Trio de Janeiro (Cafébar Underground) 15 hodin

představení Milenec a sok v barokním zámeckém divadélku 16 hodin

výtvarná dílna pro děti a dospělé Městská Galerie Litomyšl 16 hodin

Autor: Iveta Nádvorníková

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: NABÍZÍME: PP na dobu určitou 3 měsíců, KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: T & t - trade investments s.r.o. - opatov, 569 12 Opatov v Čechách. Informace: Marie Lorencová, +420 461 611 357. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 900 Kč Stavební a provozní elektrikáři Šéfmontér pro montážní práce potrubních rozvodů a zdravotnických prostředků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22900 kč, mzda max. 37500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro osoby zdravotně znevýhodněné., , NÁPLŇ PRÁCE: vedení a zadávání úkolů kolektivu montérů, orientace ve výkresové dokumentaci, stanovení montážních a pracovních postupů, provádění montážních a svářečských prací - svářečský průkaz pájení (železo, nerez) výhodou, provádění kontrol a zkoušek potrubních systémů dle platné legislativy, provádění zápisu do montážního deníku, jednání se zákazníkem, NABÍZÍME: příspěvky na stravování, po dohodě možnost volných pátků, výstavba zaměstnaneckých bytů, KONTAKT: osobně ( Široký Důl č.p. 200 6-14h), telefonicky (6-18h), e-mailem. Pracoviště: Flídr medical s.r.o., 572 01 Polička. Informace: Karel Flídr, +420 736 613 020. Výroba - Obsluha strojů a zařízení na výrobu a zpracování 13 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu a zpracování fotografických materiálů Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: KONTAKT: telefonicky (8-16h). Pracoviště: T&t - trade holding s.r.o. - opatov, 569 12 Opatov v Čechách. Informace: Marie Lorencová, +420 461 611 357. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 11 870 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11870 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: péče o prostory v domovech pro seniory - společné prostory, koupelny, pokoje klientů, jídelna, mytí nádobí v myčce, jeho úklid, převoz jídla pro klienty (mechanický vozík), POŽADAVKY: empatie, vstřícnost, pečlivost, NABÍZÍME: příplatky za práci v noci, víkendy, svátky, po zapracování osobní příplatek, možnost odměn za nadstandartní pracovní výkony, 5 týdnů dovolené, obědy v organizaci v ceně 13,-- Kč, příspěvky na kulturní a sportovní akce, možnost stabilního zaměstnání, příspěvková organizace zaručuje stabilní růst platů dle státních tabulek, pracovní oděv, KONTAKT: osobně (nutné dohodnout schůzku předem), telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Centrum sociální pomoci města litomyšl, Zámecká, č.p. 500, 570 01 Litomyšl. Informace: Alena Fiedlerová, +420 602 520 707.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svitavy vs. Moravská Třebová.

Z boje o čelo se stala exhibice

Ilustrační foto.

Na ANO nám nesahejte, vzkázala ODS

Kohoutí cestu k vítězství vydláždil v Litomyšli třígólový střelec Filip

Svitavsko /KRAJSKÝ HOKEJ/ - Pátým kolem pokračoval nový ročník krajské hokejové ligy Pardubického kraje. Bylo to dějství, které se neslo ve znamení poměrně dramatických průběhů utkání, což v některých případech dost překvapilo.

Na křižovatce skončila oprava

Svitavy - Rekonstrukce vodovodu a kanalizace na ulicích T. G. Masaryka a Poličská ve Svitavách jsou u konce.

ČSSD ztratilo své senátory na Chrudimsku i Svitavsku

Chrudimsko/Svitavsko - Senátní volby dopadly fiaskem pro ČSSD. Ani na Chrudimsku, ani na Svitavsku, za které v posledním období zasedali senátoři právě za tuto stranu, neuspěli. 

Lídr poprvé padl, narazil v Mladějově

Svitavy /OKRESNÍ PŘEBOR/ – Neporažení prohrávali a nezvítězivší vítězili v desátém pokračování nejvyšší okresní soutěže fotbalistů. Bylo to další kolo plné pozoruhodných výsledků, které zatočilo pořadím.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT