Mumie princezny Hereret odjela v sobotu do Brna, kde bude vystavena na evropské výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Velkolepá expozice připomene sté výročí objevení hrobky faraona. „Přijdeme na celou turistickou sezonu o hlavní lákadlo muzea, ale na druhou stranu je to pro Moravskou Třebovou fajn příležitost. Na brněnské výstavě budeme mít vlastní část, kde bude kromě naší mumie taky propagace muzea,“ uvedla vedoucí Městského muzea v Moravské Třebové Monika Marhounová.

Mumii princezny Hereret půjčují muzejníci jen ve výjimečných případech. „Už byla jednou v Náprstkově muzeu v Praze. Moc často se nepůjčuje, protože je to historický a velmi vzácný předmět. Navíc častá manipulace ani není žádoucí,“ vysvětlila ředitelka.

Oslava jara na Mikšíkově statku v Trstěnici.
FOTO, VIDEO: Lidé na statku v Trstěnici oslavili jaro

Mumie připomíná tak trochu tradiční hračku matrjošku. Princezna Hereret je v malované kartonáži a uložena ve dvou rakvích z cedrového dřeva, vše je původní. Mumie je zhruba tři tisíce let stará, ale i tak jsou v dolní části znát prsty na nohou a nehty. „Je ve velmi dobrém stavu. Už nemá jak degradovat. Teplota v místě, kde je mumie uložená, by neměla být vysoká ani nízká. Obvykle se pohybuje kolem 18 stupňů, vyžaduje i konstantní vlhkost,“ dodala Marhounová.

I transport vzácné mumie vyžaduje speciální podmínky. „Dělali jsme už světové výstavy v Praze a Budapešti, tam byly mumie dovezené z Peru, USA, Německa, Maďarska. Většinou se převáží ve speciálních kontejnerech, které jsou na to připravené. Z Moravské Třebové mumii odvezeme v rakvích z kartonu,“ podotkl Petr Suchánek ze společnosti JVS Group, která výstavu v Brně pořádá.

Na budoucím úseku dálnice D35 Janov - Opatovec probíhá v současné době záchranný archeologický výzkum.
Stavba dálnice D35 na Litomyšlsku se blíží. ŘSD musí vykoupit okolo 200 pozemků

Expozice Tutanchamon - jeho hrobka a poklady se uskuteční na brněnském výstavišti od 26. dubna do 8. ledna 2023. Moravskotřebovská Hereret byla vybrána jako krásný egyptologický artefakt a jediná “česká stopa” k této velmi úspěšné výstavě.

Princezna Hereret žila na okraji fajjúmské oázy v době 22. dynastie. Mumie princezny Hereret je nejkrásnější staroegyptskou mumií v Česku. Do Moravské Třebové se dostala díky tehdejšímu mecenáši tamního muzea Ludwigu Holzmaisterovi. Mumie princezny je ve dvou dřevěných rakvích z cedrového dřeva, které zdobí půvabné portréty. V 70. letech prošla standardním radiografickým vyšetřením. Tento výzkum mimo jiné prozradil, že princezna zemřela mezi 20. a 30. rokem svého života. Další výzkum proběhl v roce 2009, kdy prošla vyšetřením na počítačové tomografii. Specialisté na počítači vytvořili trojrozměrné virtuální modely. Na antropologickou fázi navázala rekonstrukce obličeje princezny.

Princezna leží v dvojité rakvi a je zabalena do takzvané kartonáže, což je tvarovaný obal samotné mumie z obinadel, zbytků papyrů, dřeva a štukovací omítky. Kartonáž je podle odborníků výjimečně bohatá a vydařená. Jsou na ní i náboženské výjevy, které se vztahují k posmrtnému životu. Hereret vykukují z obalu jen špičky prstů na nohou.

Zdroj: Youtube