Lidé se chtějí bát
Kromě mučírny se mohou noční návštěvníci podívat i do alchymistické laboratoře mistra Bonaciny. Hlavní pohnutkou pro zahájení nočních expozic bylo zvýšit návštěvnost a atraktivnost zámku. „Už dříve se čas od času uskutečnila nějaká noční akce a ukázalo se, že jsou pro lidi zajímavé,“ vysvětlila pracovnice zámku. První noc přišlo podle jejích slov přibližně sto zájemců. Čím se liší noční prohlídka od té denní? Především mírou strašidelnosti a tajuplnosti. Každý návštěvník záhy pocítí rozdíl mezi tím, když se do podzemních prostor vydá za bílého dne a když před vraty mučírny vyčkává v temné, chladné noci.
Expozice práva útrpného
Jedním z městských privilegií, jimiž se mohla Moravská Třebová v období středověku chlubit, bylo právo útrpné. To, jakým způsobem a do jaké míry jej tehdejší obyvatelé města uplatňovali, se návštěvníci zámku mohou dozvědět od dubna 2007. Stačí navštívit místní mučírnu. Při její rekonstrukci se na věrohodnost dbalo vskutku důsledně. Přestože se někdejší sídlo tortury nacházelo za hradbami města, současná expozice je situována do podzemních prostor zámku.
Co takhle si vyzkoušet španělskou botu?
V jednotlivých celách se tísní zubožené napodobeniny mučedníků. Publikum se záhy přesvědčí, že kromě kavalce, trochy slámy a nezbytné kovové koule u nohy toho vězňové k dispozici skutečně mnoho neměli. Součástí výstavy je také prohlídka a případné vyzkoušení jednotlivých mučících a popravčích nástrojů, podrobný výklad o historii útrpného práva ve městě i o pracovní náplni kata. Kromě toho si lze pročíst kopie Tereziánského zákoníku, který se právu útrpnému podrobně věnoval. Na stěnách visí spousta dobových kreseb a návodů, jež se staly vzorem pro zhotovení replik mučících aparátů. „Rozšiřování mučírny již neplánujeme, chystáme se však na příští upravit laboratoř,“ dodala pracovnice zámku.
Tereza Holanová