Personální obsazení přípravného týmu tak nepřímo dává za pravdu bývalému prezidentovi mistrovství Romanu Kumpoštovi. „Jen to poukazuje na fakt, že Jindra má reálný vliv na Mistrovství světa,“ poznamenal na dotaz Deníku Roman Kumpošt.

„O dalších lze říci, že uspokojují lobbystický zájem ministerstva,“ doplnil Kumpošt. Výkonným ředitelem MS 2009 je Marek Rejman, který je kamarád Jindry. Spolu pořádají například akci Tour de Ski na Hradě či se starají o lyžařku Nikolu Sudovou.

Jak už Deník v úterý upozornil, finanční ředitel mistrovství Tomáš Dán působil jako finanční ředitel společnosti AutoCont v době, kdy tato společnost dělala na zakázku ministerstva školství projekt Internet do škol. Tuto zakázku kritizovala zpráva NKÚ, podle které došlo k prohospodaření necelé jedné miliardy korun.

Marketing MS 2009 má na starosti Jan Dvořáček, který je člen představenstva Jindrovy společnosti Kentaura. Stejně jako Josef Jindra pochází Dvořáček ze Svitav a zároveň je to dlouholetý přítel dcery Josefa Jindry. Dvořáček je zároveň osobní asistent Neumannové. Ministerstvo si pak za člena výkonného výboru dosadilo Martina Tichého, místopředsedu Strany zelených.

Za ministerstvo má poskytovat služby finančního experta. Ze Strany zelených pochází také ministryněDanaKuchtová. Sama Kateřina Neumannová pak přichází také z Jindrovy společnosti Kentaura, kde byla zaměstnaná.

Od nového štábu se mnozí distancují

Od mistrovství se zatím distancují další lidé. „Kateřina Neumannová, jistě dobrá sportovkyně, ale zcela nezkušená manažerka, i osoby, jimiž se nyní obklopuje, pro nás nejsou zárukou toho, že se Světové poháry i MS opravdu uskuteční,“ uvádí v rezignačním dopisu bývalý sportovní ředitel a bývalý ředitel závodů ve skocích na lyžích Ivo Gréger.

„Hrozba, že FIS odejme Česku pořadatelství šampionátu, je navzdory příslibům ministerstva školství reálná a my nechceme být s tímto krokem nijak spojeni,“ doplnil. Na protest s děním tak odstoupil celý sportovní klub Ještěd, s nímž odešlo zhruba padesát lidí, kteří měli připravovat skokanské můstky.

Proti ministerské rošádě vystoupil také bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc. „Je to nestandardní postup. Nelíbí se mi, že stát zasáhl do záležitostí občanského sdružení a prosadil si tam velmi zvláštním způsobem změny. Chci, aby mi vláda vysvětlila, proč k takovému zásahu došlo,“ uvedl Ploc.

Do Liberce míří kontrola Využití státních peněz prošetří Nejvyšší kontrolní úřad. Již za dva měsíce přijede kontrola, kterámáprověřit hospodaření ministerstva, města Liberce a liberecké univerzity. Kontrola potrvá bezmála rok.