Hasiči, záchranáři a policisté (tedy základní složky integrovaného záchranného systému) zasahovali v pátek, krátce po čtvrté odpoledne, u zatopeného lomu Mrtvák mezi Janůvky a Březinkou na Svitavsku. Na sociální síti X (dříve Twitter) i na svém webu o tom informovali hasiči z Pardubického kraje.

Hasiči tam vyhledávali člověka, který měl podle svědků plavat k bójce. „Ta byla asi čtyřicet metrů od břehu. Na místo byli přivoláni i hasiči-potápěči z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje,“ sdělila mluvčí hasičů Pardubicka Vendula Horáková.

Potápěči propátrávali vodní hladinu. „Další hasiči obcházeli a upozorňovali návštěvníky lomu, aby se nekoupali, protože probíhá pátrací akce. Po příjezdu potápěčů jsme je převáželi na místo ponoru a po jejich nasazení byla pod hladinou nalezena asi v desetimetrové hloubce osoba,“ dodala Horáková.

Samotné vyproštění těla utonulého člověka na místě provedli policejní potápěči, které hasiči převezli na člunu k místu nálezu.

Hasiči apelují na širokou veřejnost, aby lidé byli při letním koupaní opatrní.

Apel hasičů

Nepřeceňujte nikdy své plavecké schopnosti a také v případě, že jste dobrými plavci, vždy počítejte například s možností náhlé změny počasí, podchlazení, svalových křečí a podobně.

Nikdy neskákejte uhřátí do vody, hrozí nebezpečí srdečního selhání a utonutí.

Neskákejte do vody, o které nevíte, jak je hluboká nebo zda se pod hladinou neskrývají kameny nebo jiné předměty, nebo je tam příliš mělko.

Alkohol a koupání skutečně není dobrá kombinace, každoročně jsou hasiči voláni k tragickým utonutím lidí pod vlivem alkoholu.

Noční koupání je nebezpečné, za tmy snadno dojde ke ztrátě orientace.