Vyplývá to ze statistik monitorujících prodeje firem nabízejících topné systémy. I přes ekonomickou krizi prudce stoupl zájem o jejich produkty. Podle odborníků je to důsledek toho, že Češi měnili tepelnou techniku v průměru před 20 lety a ta nyní dosluhuje. Lidem se za extrémních podmínek, jaké letos nastaly, zastaralý systém topení s vysokými energetickými ztrátami prodražuje.

„V posledních týdnech jsme zaznamenali zvýšení poptávky po topných systémech. Lidé však stále častěji dávají přednost dlouhodobé úspoře energie před nízkou pořizovací cenou,“ prozrazuje expert na topné systémy Marek Bezouška z firmy Viessmann, která patří k nejvýznamnějším dodavatelům tepelné techniky do českých domácností a podniků. Podle nejnovějších průzkumů je při optimalizaci topné techniky možné ušetřit až 35 procent celkových nákladů na vytápění a 60 procent na ohřev teplé vody.

„Letošní tuhé mrazy nás donutily vyměnit stávající zdroj tepla, který jsme si pořídili při koupi domu před dvaceti lety,“ svěřil se manželský pár z Královéhradeckého kraje, který se vydal na nákup nového kotle.

(zd)