Do Janova se jich sjely desítky ze svitavského okresu a okolí. Ve třináct hodin se pak početná kolona vydala na cestu do Lanškrouna, kde na ně čekal kněz Zbigniew Czendlik, aby jim požehnal do nové motorkářské sezony.

Bez setkání s farářem si motorkáři už ani nedovedou začátek sezony představit. „Prostě to k tomu patří,“ řekl motorkář Petr Strnad. Kněz motorkářům připomněl to nejdůležitější. Aby si uvědomili, že oni musí být vždy pány svých strojů a nikdy tomu nesmí být naopak, tedy aby stroje vládly. Přesto křížků u silnic přibývá. Někdy za tragickou nehodou stojí vysoká rychlost, jindy je ale na vině také řidič automobilu. „Někteří řidiči aut nám uhýbají, jiní nás vyloženě nesnášejí,“ uvedl Petr Strnad.

Na motorce občas vyrazí i do ciziny. „V Čechách je to špatné. Třeba v Rakousku nebo Anglii je k motorkářům úplně jiný přístup. Viděl jsem cedule, které lidi upozorní, že začala sezona motorek a aby dávali pozor. Tady jsme pořád ve špatným světle,“ podotkl Strnad. Přiznává, že devadesát někdy fakt nejezdí. Ovšem nehazarduje. „Kdo se chce na motorce vybláznit, zajede si na okruh do Brna,“ uzavřel motorkář Petr.