„Jezdíme pro radost, pořád se snažím klukovi vštěpovat, že je sice na závodech, ale nejde o život,“ prozrazuje tajemství úspěchu svého syna jeho otec a trenér v jedné osobě Pavel Schwär. Zatímco ostatní rodiče před závodem nervózně běhají kolem motorek, vymýšlí taktiku a své děti stresují příkazy, že musí zajet nejhůře do třetího místa, Schwärové sedí před oprýskanou avií a v klidu popíjejí oblíbenou kofolu a baští hranolky.

„Tak, Láďo, a teď ukaž, co v tobě je. Ať se ti dívají na záda, ale hlavně jeď opatrně a férově,“ radí otec mladému závodníkovi těsně před startem ostravského závodu. A přestože start nevyšel zrovna nejlépe, během několika koleček v ČEZ aréně se postupně motokrosař probojovává na první místo, které si dokáže udržet až do konce první rozjížďky. Ve druhé vítězí ještě přesvědčivěji, na čele se držel od startu až do cíle. Prohrává teprve ve finálové jízdě, kde z deseti jezdců končí na čtvrtém místě. Pokud by ale jezdil jen ve své věkové kategorii, přemožitele by nenašel ani tentokrát.

„Měl jsem obrovskou radost. Motorka se stává součástí mého života,“ říká s hrdostí v hlase mladý závodník. Jeho nezvyklého talentu si všimla i brněnská stáj Schneider team, která ho přibrala do rodinného profesionálního týmu.

Zatímco zodpovědný tatínek Pavel odmítá dopředu odhadovat, jak se povede v letošní sezóně, jeho syn Má jasno. „Pokud to půjde, chci, co nejvíce vyhrávat,“ ať mám velkou řadu fanynek,“ těší se Vladislav. René FLášar