Organizátoři si připravili bohatý program, který začal ve dvě hodiny odpoledne a skončil až o půlnoci. „Největší lákadlo je asi skupina Hop Trop. Na tu se všichni moc těšili. Celý večer zakončí kapela Quanti Minoris, která hraje trošku odlišný styl hudby, je to takový středověký rock na dobové nástroje," řekla o programu jedna z organizátorek Martina Řezníčková.

Hudební obsazení si vybrali sami posluchači. „Už na loňském ročníku jsme oslovili diváky. Udělali jsme takovou malou anketku, co by si přáli na příští ročník, a tu jsme využili. Mezi tipy byl třeba Hop Trop, což byl jednoznačně žhavý kandidát, pak Fleret a Bluegrass Nova. Zbytek už jsme doplnili sami," uvedla Martina Řezníčková. Mezi účinkujícími byli ještě Folk Team a Mirek Paleček a Ivo Jahelka.

Nádvoří zámku bylo již od začátku plné nadšených lidí. „Jsem tu vůbec poprvé, ale zatím se mi tu moc líbí. Mám rád folk a country hudbu. Je to příjemné posezení, při pivě a při hudbě. Nejvíc se těším na kapelu Hop Trop," svěřil se jeden z návštěvníků Michal Šupina. Když Bramborák, tak nesmí samozřejmě chybět ani tyto bramborové pochoutky. „Přišla jsem si na Bramborák pro bramborák. Mají je výborné," smála se Aneta Kopecká.

Moravskotřebovský bramborák má více než třicetiletou tradici. Poprvé se uskutečnil již v roce 1983. Oproti začátkům se ledacos v organizaci změnilo. „Teď je na zámku veškeré pohodlí. Dříve jsme si museli hledat místa. Museli jsme si půjčovat agregáty na výrobu elektřiny, kopat záchody. Bylo moc práce. Začínali jsme třeba dva měsíce předem. Teď jsme chystali asi půl dne," poznamenal Václav Žáček, který se podílel na zrodu festivalu.

Proč se akce jmenuje zrovna Bramborák? „Hledali jsme, co je typické pro tuto oblast. Rodí se zde švestky, no ale pojmenujte to Třebovská slivovice… Další návrh, který málem prošel, byl Třebovské jablíčko, jelikož se zde rodí jablka. Ale pak jsme řekli brambory, budeme dělat bramboráky. Brambory zde rostou, tak Bramborák," prozradil Václav Žáček.

VENDULA HARAŠTOVÁ