„Tři vinaři z vesnic Kostice a Tvrdonice, které se nachází nedaleko Břeclavi, dovezli tradiční odrůdy jako Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Modrý Portugal nebo Cabernet Moravia. Z těch méně obvyklých Pálavu, Meronet," prozradil nabídku vín organizátor akce Jan Matouš. Ten prozradil, že se mu chutě mění a v současnosti preferuje Ryzlink rýnský a Svatovavřinecké. Vše však záleží na tom, jak se víno povede.

„Když jsem se přiženil do rodiny, kde je tchán vinař, tak jsem si myslel, že tak za pět až sedm let tomu budu rozumět. Ale ani po patnácti si to o sobě netroufám říci," odpověděl Jan Matouš na otázku, zda se cítí být znalcem vína. Jedním z vinařů, který do Poličky dorazil, byl i Tomáš Hrubý. Přivezl bílá vína z loňské úrody a červená z roku 2013. Letošní totiž musejí podle jeho slov ještě dozrát. „Loňský rok byl poměrně těžký na výrobu vín. Počasí příliš nepřálo. Lépe se dařilo odrůdám, které mají větší odolnost proti hnilobě," prozradil mladý vinař.

Jaká vína by měli zákazníci z poslední úrody vyhledávat? „Z bílých Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Sauvignon. Tyto vydržely dlouho na keřích, takže dozrály do pěkných stupňů, které počasí dovolilo," poradil Tomáš Hrubý. Za svoji vlajkovou loď považuje Veltlínské zelené.

Jeho slova potvrdil i jeden z návštěvníků koštu. „Nejlepší víno večera," ohodnotil stručně kvalitu bílého Milan Mach, který ochutnal všechny nabízené vzorky.
Se svými přáteli nedorazil do sokolovny poprvé. „Jsem tu dnes počtvrté a je tu skvělá atmosféra. Ochutnávat víno na konci ledna je prostě perfektní," ohodnotil akci milovník vína z Poličky.

Více než stovka lidí, kteří na ochutnávku dorazili, měli také možnost vyhrát v tombole a kdo měl chuť, tak si na parketu zatančit. Pravidelné návštěvníky potěšily i fotografie z předchozích ročníků.