Do města přijeli vojáci speciálním vlakem z Mladějova na Moravě a společně s obyvateli Třebové se vydali průvodem z nádraží na Rybní náměstí. Pietní akt se podobal akci v roce 1932, kdy si lidé připomínali oběti války a odhalili pomník. „Po mnohaletých přípravách byl na Rybním náměstí 12. června 1932 odhalený pomník ze šedé slezské žuly s koulí a bronzovou plastikou orlice na vrcholu a s nápisem Vlast svým mrtvým hrdinům. Z obou stran bylo dvanáct desek s 259 jmény padlých,“ uvedl historik a ředitel muzea Robert Jordán. Tehdy se odhalení zúčastnily tři tisíce lidí, v sobotu jich přišlo na pietu několik stovek.

Moderní pojetí

Po druhé světové válce byl ale pomník jako symbol němectví odstraněn. „V souvislosti se stým výročím vzniku Československa a konce první světové války jsme chtěli pomník obnovit. Nevznikla ale stejná replika. Jedná se o moderní ztvárnění odpovídající současné době. Ani umístění není stejné, ten původní stál na protější straně za silnicí pod cestou k zámku,“ dodal Robert Jordán. Autorem návrhu nového pomníku obětem války je František Žáček. Na pískovcových blocích jsou vytesané letopočty 1914 a 1918 a srdce. „Pomník je důstojnou odpovědí na válku. Červené tečky padlých jsou výstrahou i výzvou, abychom zabránili, aby se někdy taková válka opakovala,“ řekl při odhalení pomníku senátor Radko Martínek.

Oslavy v Moravské Třebové ale nekončí a budou pokračovat 28. října na státní svátek. „Jejich středem bude městské muzeum. V přilehlém parku zasadíme lípu svobody a ve dvoraně muzea se uskuteční slavnostní program spojený s vernisáží výstavy Moravská Třebová v roce 1918,“ uzavřel Robert Jordán.

Pietní akci u příležitosti 100 let od konce první světové války doprovodili vojáci v dobových uniformách. Ti přijeli do Moravské Třebové z Mladějova na Moravě speciálním vlakem. Odpoledne se zase vrátili na bojiště do Mladějova, kde se zúčastnili historické bitvy Blosdorf 1915. Přiletěly i repliky letadel z první světové války. Po bitvě se uskutečnila lidová veselice a vrcholem byl ohňostroj.