Tkalcovna a později mlékárna. Dnes je areál v Jiráskově ulici v Moravské Třebové prázdný, zdevastovaný a čeká na zásadní rekonstrukci. Architektonickou soutěž vyhrála kancelář Rusina Frei z Prahy. Rozpočet však není malý. Vítězný projekt počítá s přestavbou za 350 milionů korun. A bez dotací město s projektem rozhodně nezačne.

Nyní se zdá, že se ledy konečně pohnuly a začíná se něco dít. „Změnili jsme taktiku vzhledem k vývoji a vypisování dotačních titulů. Nyní jsou vypsané evropské dotace na veřejnou zeleň, komunikace a prostory. Podali jsme na to projekt, který už má stavební povolení. Chceme nejdříve dobudovat venkovní prostory v bývalé mlékárně,“ sdělil starosta Moravské Třebové Pavel Charvát.

Besední dům v Moravské Třebové.
Kulturní centrum za 350 milionů? Opozice v Moravské Třebové má levnější nápad

Jen úpravy v areálu vyjdou na třicet milionů korun. „Pokud získáme evropskou dotaci, pokryjeme jí asi šedesát procent nákladů. Zbytek doplatíme ze svého rozpočtu,“ doplnil Charvát. Pokud dotace dopadne, začnou úpravy na konci tohoto roku. „Součástí oprav je i částečná demolice v areálu, vybudování kanalizace, vodovodu nebo elektroinstalace,“ řekl starosta.

Pomalu ale jistě tak město začíná s rekonstrukcí. To hlavní však teprve přijde. Přestavba průmyslové budovy nebude snadná a ani levná. Sice vloni starosta Charvát avizoval, že do konce roku budou mít na stole studii kulturního zařízení, ale zatím se tak nestalo. „Počítáme, že studie bude hotová někdy v polovině letošního roku. V dubnu má být vypsaná dotační výzva na projektování velkých staveb, takže chceme požádat o dotaci. Celá dokumentace vyjde asi na dvacet milionů korun,“ vysvětlil Charvát.

Bývalá mlékárna se promění v moderní kulturní centrum. V architektonické soutěži vyhrál návrh kanceláře Rusina Frei.
Z mlékárny bude moderní centrum. Moravská Třebová získá unikát za čtvrt miliardy

Bývalá mlékárna v Moravské Třebové je typický brownfield, na které lze dotace sehnat. Má to však několik podmínek. „Brownfieldy jsou podporované jak kdy. Když nemáte hotový projekt, tak je zbytečné po takových dotacích vůbec koukat. Musíme ho mít v šuplíku, pak najít dotační výzvu a hned se přihlásit,“ podotkl starosta.

Opoziční zastupitelé i část veřejnosti jsou proti přestavbě mlékárny. Důvodem jsou zbytečně vysoké náklady.

„Součástí rozpočtu města je položka na studii. Je to další několikamilionový výdaj města do neexistujícího kulturního centra, jehož realizace je v nedohlednu. Architektonická soutěž přišla město na více než tři miliony korun a přinesla vítěze s projektem v ceně 350 milionů korun,“ uvedl před časem opoziční zastupitel Martin Bárta. Radní však věří, že se podaří projekt kulturního centra dotáhnout do konce a za pár let ho otevřít veřejnosti.

Architekti mají hotovo. Odtajní návrhy na přestavbu mlékárny v Moravské Třebové
Architekti mají hotovo. Odtajní návrhy na přestavbu mlékárny v Moravské Třebové

Bývalou mlékárnu koupila Moravská Třebová před čtyřmi lety od společnosti Miltra za jedenáct milionů korun. Město vypsalo na proměnu zdevastované mlékárny architektonickou soutěž. Před dvěma lety zvítězila architektonická kancelář Rusina Frei z Prahy.

Objekt zachovají a přestaví. Nové kulturní centrum má zahrnovat společenský sál s kapacitou 250 až 500 osob, menší kinosál pro 80 lidí, městskou knihovnu, depozitář muzea nebo bar, kavárnu a prostory pro spolkový život. Součástí bude i nové parkoviště.