O rekonstrukci nemocnice se mluvilo roky. Opravu ale komplikovaly majetkoprávní vztahy. „Stáli jsme před důležitým rozhodnutím, jestli vykoupit a opravit objekty, které kraji nepatřily. Čekala nás tady také zásadní investice do záchranky, a když jsme sečetli náklady, došli jsme k částce asi 200 milionů korun. To jsou velké peníze,“ vzpomínal hejtman Martin Netolický.

„Začali jsme přemýšlet o jiném řešení, jednou z variant bylo postavit místo bývalé dětské nemocnice nový objekt. Sice dražší, ale s větším výhledem do budoucna,“ dodal hejtman.

Nakonec vyhrála stavba v místě, kde bývala dětská nemocnice. Pozemek kraji darovalo město. Stavba začala na podzim roku 2020.

Nemocnice má kapacitu 90 lůžek, součástí jsou také rehabilitace, laboratoře, administrativně-provozní část a stravovací provoz. Výrazná změna po přestěhování čeká na pacienty i zdravotnický personál. 

„Posun v zázemí pacientů i našeho zdravotnického personálu je opravdu výrazný. Myslím, že i moderní prostředí pomůže přilákat do Moravské Třebové další lékaře,“ podotkla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Masážní vany, moderní přístroje i posilovna. To jsou nové prostory třebovské rehabilitace. „Nemocnice přinese vyšší kvalitu v oblasti rehabilitace, kterou využívají lidé z celého regionu. Nyní je komfortně vybavená,“ dodal ředitel nemocnice Pavel Havíř.

V neděli čeká zdravotníky akce kulový blesk. Ze staré nemocnice musí přestěhovat vybavení a hlavně pacienty do nových prostor. S tím jim pomohou mimo jiné hasiči.

Ze slavnostního otevření nemocnice následné péče v Moravské Třebové.
Páska přestřižena. Nemocnice následné péče v Moravské Třebové byla otevřena

Nová záchranka

Součástí nemocnice je i základna Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. „Náklady na výstavbu zázemí záchranné služby činily 41 milionů korun. Přes sedm milionů korun se nám podařilo získat z Evropské unie,“ řekl radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Záchranáři ale zatím zůstávají ve starých prostorách. „Předpokládáme stěhování do nového v srpnu, až bude vše vybaveno a získáme povolení k provozu záchranky. Budeme tady mít lepší vybavení, stávající prostory úplně neodpovídají současným požadavkům,“ vysvětlil ředitel krajské záchranky Igor Paar. Záchranáři v Moravské Třebové kromě moderních prostor dostali i nové auto.

Výstavba nemocnice následné péče v Moravské Třebové jde do finále.
FOTO: Výstavba nemocnice v Moravské Třebové finišuje

Klimatizace chybí

Nemocnice je zajímavá i po technické stránce. „Objekt je první stavbou v segmentu občanské vybavenosti, která byla navržena v systému pórobetonových tvárnic Ytong. Další zajímavostí je použití sádrových omítek ve všech vnitřních prostorách, jejichž složení přispívá k lepšímu a zdravějšímu prostředí,“ přiblížil technické detaily stavby Martin Minařík, zástupce obchodního ředitele společnosti VCES, která nemocnici stavěla.

Na chodbách i pokojích se ale naplno točily větráky. Nemocnice totiž nemá klimatizaci. Podle odborníků není potřeba. „Z hlediska možností Pardubického kraje je tato stavba maximum. Nastavená rekuperace a odvětrání dostačuje všem normám, nemocnice je připravena na dovybavení klimatizací, pokud to bude potřeba. V současné době je to ale vyhovující,“ uvedl Netolický. Speciální systém v létě ochlazuje vzduch a v zimě ho zase dokáže ohřát na požadovanou teplotu.

První nemocnice vznikla v Moravské Třebové už v létě roku 1894. Měla tehdy hlavní pavilon, část pro pacienty s infekčními nemocemi a márnici. Zařízení mělo na svou dobu moderní vybavení a původní operační sál a sterilizační nástroje nemocnice využívala ještě v roce 1945.

#galerie|4165303#

V roce 1926 bylo přistavěno jedno patro. Další stavební úpravy v letech 1936 a 1940 zvedly kapacitu lůžek na 220. Prostorové vybavení se zlepšilo i po přístavbách v letech 1948 až 1950 a po územní reorganizaci v roce 1960.