Termín návštěvy je stanovený na pátek 13. září. V 10.45 hodin budou moci s Milošem Zemanem promluvit i ti, kteří se zúčastní mítinku. Ten bude v centru města na náměstí T. G. Masaryka. Pak se prezident setká se starostou Milošem Izákem, zástupci města a podnikatelů na radnici a poté navštíví vojenskou střední školu. „V naší škole přivítáme prezidenta republiky vůbec poprvé," říká velitel jediné střední vojenské školy u nás Zdeněk Macháček. Minulý prezident Václav Klaus byl na návštěvě Moravské Třebové v prosinci 2005 v rámci návštěvy Pardubického kraje a také v červnu 2007 u příležitosti oslav 750. výročí od první oficiální zmínky o existenci města Moravská Třebová. „Nepřipravujeme žádný velký úklid města kvůli návštěvě hlavy státu, ani zvláštní výzdobu. Samozřejmě na stožárech budou vlajky," tvrdí starosta Miloš Izák. Miloš Zeman nepřijede do Moravské Třebové poprvé, byl tady před lety jako premiér vlády. 

Z Moravské Třebové poveze
 příbory, knihu a také pero

Prezident Miloš Zeman dostane při své návštěvě města hned několik darů. Nejprve zavítá na radnici, kde má pro něho starosta Miloš Izák připravené dárky, které mají souvislost přímo s městem Moravská Třebová. „Předám mu sadu exkluzivních porcelánových příborů," prozradil starosta Miloš Izák.

Město je nejen u nás, ale i ve světě známé výrobou právě příborů. Dalším darem, který prezident Miloš Zeman od města dostane, je obraz. Namalovala ho Hana Horská, místní výtvarnice a zároveň radní Moravské Třebové. „Jsem poctěna, že bude moje dílo součástí dárků hlavě státu," netají radost výtvarnice.

Další dárky si vzácná návštěva odveze z vojenské střední školy. „Přemýšleli jsme, co dát panu prezidentovi, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky a nakonec jsme se shodli na knize a peru s věnováním," říká velitel jediné střední vojenské školy u nás Zdeněk Macháček.

Kniha má název Naši prezidenti na mincích, medailích a plaketách od roku 1918 do 2008. „Napsal ji místní rodák, sběratel mincí s portréty prvních mužů republiky," vysvětluje velitel Zdeněk Macháček. Věří, že při jejím dalším vydání tam už budou také snímky Miloše Zemana na medailích, mincích a plaketách.

Miloš Zeman si dává repete po dlouhých patnácti letech

Radko Martínek.

Prezident Miloš Zeman nebude v tomto městě poprvé, navštívil ho už jako premiér vlády. „Bylo to v době hroutícího se textilního průmyslu, město bojovalo o své ztracené funkce bývalého okresu, bojovalo se o nemocnici i o budoucnost vojenské školy," vzpomíná na rok 1998 Radko Martínek (na snímku), tehdejší starosta města, později hejtman a dnes senátor.

„Díky Zemanově vládě zde vznikla průmyslová zóna, která v současnosti zachraňuje zaměstnanost. O budoucnosti vojenské školy se nějaký čas přestalo spekulovat, jenom záchrana nemocnice se nepodařila, a to ani přes přímou Zemanovu podporu. Vláda se zasloužila alespoň o to, že z nemocnice není ruina, ale že byla dokončena rekonstrukce, byť s jiným účelem."

Napadlo vás tenkrát, že by Miloš Zeman mohl být prezidentem?
Tehdy určitě ne. Bohužel jsem měl potom možnost opakovaně se zúčastnit prezidentských voleb na Hradě. Právě díky této zkušenosti jsem velmi bojoval o přímou volbu prezidenta. Když se prosadila, bylo jasné, že Miloš Zeman zvítězí.

Co podle vás přinese prezidentská návštěva Moravské Třebové tentokrát?
Předpokládám, že prezident podpoří zejména výstavbu dálnic R 35 a R 43, které městu mohou velmi pomoci. Neexistující dálnice je stále velký dluh, a i z tohoto důvodu je na tom Moravská Třebová ekonomicky a v nezaměstnanosti stále stejně. No, a prezident je vrchní velitel armády, tak věřím, že zdejší vojenské škole přinese nutnou stabilitu.