I když to byl minulý pátek přesně rok, co tragicky zemřela, stále velký zájem je o dílo brněnské autorky Simony Monyové.

Lehčí literatura

Žánrově se přes léto čte spíše lehčí literatura. To platí i v litomyšlské knihovně. Kromě Monyové mají podle ředitelky knihovny Jany Kroulíkové ženy rády spisovatelku Noru Roberts, která píše právě romány pro ženy. A pod pseudonymem J. D. Robb vydává knihy, které se odehrávají v budoucnosti. U mužů jsou v kurzu thrillery nebo horory, například od Stevena Kinga nebo dobrodružné knihy Wilbura Smithe.

Podobné je to také v Městské knihovně Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové. „Nejvíce se půjčují detektivky a romány pro ženy. Česká spisovatelka Körnerová nebo Fieldingová a Roberts. Hodně se půjčuje Monyová. Je pořád v oběhu. Knížka se tady prakticky neohřeje. Když ji někdo vrátí, okamžitě se půjčuje dál," říká Pavlína Vymětalová z moravskotřebovské knihovny.

V průběhu prázdnin navštíví svitavskou knihovnu dvě stě až dvě stě padesát návštěvníků denně,  je to  více než během školního roku. Důvodem je ale podle ředitelky Milady Vackové určitě omezená výpůjční doba. O prázdninách je ve čtvrtek a v sobotu zavřeno, otevřeno je pouze do 17 hodin. Na návštěvnosti se odráží i počasí.

Severské detektivky

Ve statistice vypůjčených knih vede beletrie. „Zájem je o detektivky, v poslední době zejména o severské a ženské romány. Trvá poptávka po Simoně Monyové. Ale nedá se říci, že by čtenáři měli jiné požadavky než obvykle," informuje Milada Vacková. Půjčují si hodně novinky. Lidé  reagují na recenze. Z českých románů je velký zájem o Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Návštěvníci knihovny využívají poličku, kam knihovnice umístili  knihy vhodné na dovolenou. V létě je i zvýšený zájem o průvodce a tipy na výlet.

Knihovna v Poličce v letních měsících nepřerušila pracovní dobu, nemá žádné omezení. „Snažíme se lákat lidi, kteří nemají normálně na knížku nebo knihovnu čas. Z toho pramení i výběr žánrů, které se snažíme půjčovat a které se nejvíc půjčují, a to je sci-fi, fantasy a detektivky. Řekl bych oddechovější četba," přibližuje ředitel poličské knihovny Jan Jukl. Nejpůjčovanější knížkou v Poličce je Hra o trůny – sága, podle které byl natočený i seriál. Pak jako v jiných knihovnách romány pro ženy. „Simona Monyová, stejně tak jako Lenka Lanczová, Irena Obermannová nejsou  dlouhodobě na policích," dodává Jan Jukl.

Obecně více čtou ženy.  „V červenci si knihy půjčilo sedmdesát devět procent žen z celkového počtu čtenářů," uvádí ředitelka svitavské knihovny. Na to přitakává i Jan Jukl. Říká, že je dlouhodobým trendem, že do knihoven chodí tři čtvrtiny žen a jen čtvrtina mužů.

Sci-fi a Šmoulové

Pokud jde o dětské čtenáře, návyky jsou různé. Některé děti si půjčují více knih, protože mají volno. Jak říká ale Milada Vacková, jsou i děti, které na konci školního roku vše vrátí a přijdou zase až v září. Středoškoláci využívají volných prázdninových měsíců k načtení povinné četby.

V knihovně v Moravské Třebové jsou podle Pavlíny Vymětalové v kurzu hodně knížky o Šmoulech. Hitem v poličské knihovně je Hunger Games od Suzanne Collins. A pak dívčí romány.