Moderní umění vždy vyvolává rozporuplné reakce. Do stejné situace se nyní dostali lidé ve svitavském okrese. Zatímco Litomyšl rozdělily extravagantní sochy Aleše Veselého na dva tábory, ve Svitavách se lidé bouří proti „vlnám“ v parku Jana Palacha.

Před několika dny přivezli do Svitav krajinotvorné prvky. Ty mohou využít i děti. V parku, který prošel kompletní rekonstrukcí před osmi lety, totiž úplně chybělo dětské hřiště. „Prvky nejsou primárně určené dětem, ale mohou je využívat,“ sdělila mluvčí svitavské radnice Zuzana Pustinová. Netradiční plastiky někteří lidé považují za nebezpečné. Jiní poukazují na jejich nevhodné umístění a další by peníze využili raději jinde. Malí návštěvníci parku ale mají jasno. Nenechají je bez povšimnutí. „Pro děti to asi moc není. Vlny se mi zdají nebezpečné. Kdyby alespoň byly z jiného materiálu,“ řekla matka dvou malých slečen Linda Kotlárová ze Svitav. Výhradní zástupce španělské firmy, která prvky close zoom_in vyrobila, ale oponuje. „Ve Španělsku je rovněž používají architekti na hřiště. Povrch není hladký a hrany jsou zaoblené. Objekt je vyvážený a převrátit se nemůže. Riziko je stejné, jako když dítě poběží po chodníku,“ sdělila Markéta Gronychová z firmy mmcité. Podle některých rodičů je prý škoda, že podobných atrakcí pro děti není v parku více nebo nejsou umístěné alespoň blíže ke kavárně. S tím se ale podle Ireny Slabé z investičního odboru radnice nepočítá. Jeden kus krajinotvorného prvku stál bez daně 127 tisíc korun. Zastupitelé prostředky uspořili na výdajích za Informační centrum a kavárnu Oskara Schindlera.

V červnu se objevily v Litomyšli obří sochy od významného českého umělce Aleše Veselého. Někomu se originální kusy líbí, jiný je považuje za navezené staré dřevo a rezavé železo. „Město je rozbouřené. Lidé mi říkají, co jsem to sem dotáhl. Překročili jsme ale Rubikon našeho města. Bez umění to v dnešní době opravdu nejde. Většinou jsem ale zaznamenal nadšené reakce,“ uvedl radní Miroslav Brýdl. Podle architekta Josefa close zoom_in Pleskota se teprve nyní ukáže, jestli je Litomyšl opravdu město, nebo jen uklizený pokojíček. Někteří lidé jsou pobouřeni a například sochu Kaddish v Klášterních zahradách považují za pravěké monstrum. „Jak vidno, tak radní v Litomyšli nevědí co s penězi. A pokud tomuto někdo říká umění, tak nechci domýšlet, co nás v tomto městě ještě čeká. Dle mého názoru to jsou zbytečně vyhozené peníze, které by se daly využít lépe a účelově,“ říká Hondánek v diskuzi na webu Svitavského deníku. Sochy v Litomyšli zůstanou do podzimu, pak je začne postupně technika odvážet. Která socha ve městě zůstane, není zatím jasné.

(ik,syh)