Moderní církevní stavba je hotová a od úterý už také zkolaudovaná.

V interiérech nyní vrcholí práce řemeslníků i umělců. V pondělí nainstalovali stůl Páně a kazatelnu z ateliéru výtvarníka Karla Malicha. Bratrský kostel má překvapivě kříž, přitom pro tyto stavby je spíše typický kalich nebo kohout. A do budoucna počítají zástupci církve i s umístěním zvonu. Je pro něj dokonce už také připravené místo v prosklené věži. „Z finančních důvodů jsme ovšem tuto investici odsunuli na pozdější dobu. Nicméně bychom byli rádi, aby se poprvé rozezněl na Velikonoce,“ sdělila Jana Macková, vedoucí stavby nového kostela. Realizaci zvonu si vzal na starost mecenáš a významný galerista Zdeněk Sklenář. Rozhodl se, že výrobu zvonu zaplatí. „Zkontaktovali jsme rodinu zvonařů, dílnu Ditrichových z Brodku u Přerova, která pokládá za čest ulít zvon do našeho kostela. Výtvarné řešení zhotoví ateliér umělce Federica Díaze. Navíc Zdeněk Sklenář požádal místostarostu Vojtěcha Stříteského o průzkum, jak jsou laděny jiné zvony v Litomyšli, aby ten nový zapadl do harmonie. Sklenář by byl rád, aby zvon naladil nějaký zpěvák zvučného jména,“ vysvětlila Jana Macková. V lednu dojde na výrobu formy pro nový zvon a poprvé by se měl městem rozeznít již na Velikonoce.

Na interiérech kostela, který je ojedinělou stavbou svého druhu v České republice se podíleli přední čeští výtvarníci. Sklář Václav Cigler je autorem návrhu skleněného kříže, který bude v sobotu odpoledne slavnostně odhalen. Umělec Karel Malich vytvořil pro kostel mimo jiné symbolické kruhy, které lidé uvidí v hlavním sále.

V sobotu odpoledne budou Litomyšlí znít deset minut zvony. Až je uslyšíte, tak právě nastal okamžik, kdy bude slavnostně otevřen nový kostel. Veřejnost se do kostela poprvé podívá v neděli, kdy se tady uskuteční bohoslužba a následně koncert dvou kapel. „Chtěli bychom, aby kostel a jeho umělecká výzdoba byl příležitostí pro všechny lidi k nalezení pokoje a smíření s Bohem,“ dodala Jana Macková.

Kostel je sice hotový, ale ještě schází vnitřní vybavení. Především chybí židle. Sto židlí z orchestřiště zatím půjčila Smetanova Litomyšl. Ale jen do května. I letos se uskuteční benefiční Primabazar a právě jeho výtěžek bude určený na nákup židlí.

Stavba kostela v těsné blízkosti silnice I/35 začala v roce 2008. V duchu funkcionalismu ho navrhl architekt Zdeněk Fránek.