Nebude trvat dlouho a ve Březové otevřou nový skatepark. Tím se splní sen mnoha kluků, kteří přemýšleli, kam se svým koníčkem vyrazit. „S kamarády jsme jezdili na skatu. Nové triky jsme zkoušeli na silnici. Potřebovali jsme proto místo, kde bychom mohli jezdit a zkoušet,“ řekl Radovan Procházka.

Petice za skatepark

Radovan patřil ke skupině nadšenců, kteří si asi před dvěma lety dodali odvahu a zašli na radnici. „Sepsali jsme petici, aby se v Březové vybudoval skatepark,“ vzpomínal mladý sportovec. Prkýnka dětem učarovala. „Na radnici nás šlo přes třicet a starosta nás vyslechl,“ přidal se další z partičky skejťáků Bedřich Zavadil.

Projekt, na který z devadesáti procent přispěla Evropská unie, si děti vybojovaly. „Snažili jsme se zorientovat. Byli jsme se podívat, jak takové hřiště vypadá,“ uvedl Martin Kiss, starosta Březové. Radní našli určitou představu. Aby ji mohli zrealizovat, snažili se vše doladit až do posledního detailu. „Šli jsme cestou osvědčených technologií. Nechtěli jsme kovové materiály. Vybrali jsme jeden z nejlepších povrchů a tím je skatesmart. Výhodou je bezúdržbovost, velká mechanická odolnost a vodoodpudivost,“ vysvětlil starosta.

V místech při cestě k březovskému fotbalovému hřišti stávala před lety jen plechová ohrada, která ukrývala skládku.

Místo skládky sportoviště

„Za plechovou ohradou bylo schované všechno možné včetně nebezpečného odpadu. Podařilo se nám prostor vyklidit a zrekultivovat,“ řekl starosta. Vyčištěním místa vznikl dostatečný prostor pro skatepark.

Sportoviště pro vyžití kluků se skateboardem sice ještě není oficiálně otevřené, ale zatěžkávací zkoušku už má za sebou. „Konečně jsme se dočkali. Jsme spokojení, že tu hřiště máme,“ shodli se hoši, kteří už několik dní trénují. O víkendech se do Březové nad Svitavou sjíždějí skejťáci nejen z okolních obcí.

Skatepark a jeho okolí není zcela dokončené. „Je potřeba dodělat terénní úpravy. Měl by zde vzniknout poklidný kout v parkové úpravě s lavičkami a odpočinkovým místem se zelení,“ podotkl starosta. Na hřišti nebude chybět ani provozní řád.

Už nyní na radnici zvažují, že by se sportoviště mohlo v budoucnu rozšířit. „Pokud budou děti hřiště využívat, je možné skatepark ještě rozšířit. Dala by se tam instalovat rovněž U-rampa. Ale záleží na dětech, jak se budou k hřišti chovat,“ uvedl Martin Kiss. Podle březovského starosty je každá koruna, která se investuje do vyžití dětí, dobrá. „Myslím si, že toto je cesta správným směrem,“ uzavřel Martin Kiss.