Naši tři soutěžící Martina, Milena a Ivo minulý týden absolvovali v relaxačním centru Savitar v Litomyšli lymfodrenáž. Tentokrát se vypravili do páry. A užívali si. Všem třem se procedura líbila, i když voda v bazénku po páře poměrně hodně studila.

„Pára byla skvělá. Těšil jsem se na ni a nezklamala, byl to skvělý relax. Poslední dobou si ji užívám více než saunu. Moc se mi líbí prostředí nejen ve wellness části Savitaru, ale celý dům je krásně zrekonstruovaný,“ svěřil se po proceduře Ivo Janeček z Pomezí. Martina Horáková a Milena Švábová se v páře sešly a měly si o čem povídat. Hodinka utekla jako nic. „Nejsem sice moc velký příznivec páry, ale bylo to doopravdy příjemné. Užily jsme si to. Cítím se odpočatá a zrelaxovaná,“ řekla Martina Horáková z Jarošova, která si páru užívá jen s dětmi v krytém bazénu.

Nadšená odcházela z centra Savitar také Milena Švábová. „Do páry běžně nechodím. Už jsem ji ale otestovala na víkendovém pobytu ve Velkých Losinách. Musím ale říci, že v Savitaru je mnohem lepší. Jsem hezky naakumulovaná. Moc se mi to líbilo,“ dodala Milena.

Podle odborníků návštěva páry nebo sauny lidskému tělu prospívá. Parní lázeň, tady je stoprocentní relativní vlhkost vzduchu a teplota do 45° C. Horká pára působí velmi příznivě při dýchacích onemocněních, revmatických problémech a zlepšuje i prokrvení pokožky. Parní lázeň uvítají i ti, kterým nevyhovují vysoké teploty finské sauny. Mezi blahodárné účinky této procedury patří i zmírnění bolestí hlavy a migrén, uvolnění napětí a zlepšení koncentrace.

Do sauny!

Někdo si ale raději zajde omotaný prostěradlem nebo přímo nahý do sauny. Slovo sauna pochází z finštiny a označuje formu střídavé koupele vycházející z pozoruhodné vlastnosti dřeva. Nespálíte se o něj, i když se okolní teplota vyšplhá do 60 až 110° C. „K dokončení saunovacího procesu je nutná i fáze ochlazení, kdy se tělo osvěží studenou vodou a do plic se dostává čerstvý vzduch. Základní princip saunování je již po staletí stejný, pouze se mění podoba sauny a přibývají procedury,“ vysvětlila Alena Stráníková z litomyšlského centra Savitar.

Příjemný interiér klasické finské sauny v centru Savitar je z ušlechtilých dřevin, s kapacitou čtyři až šest osob. Je vyhříván na 60 až 110 stupňů při nízké relativní vzdušné vlhkosti. „A právě díky suchému vzduchu zvládne lidský organismus extrémní teploty bez úhony. Pot se prudce odpařuje, pokožka se tak ochlazuje a výsledkem je zvyšování odolnosti organismu. Během pobytu ve finské sauně dochází k intenzivnímu pocení, díky němuž se pokožka zbavuje nečistot z pórů, zároveň je povzbuzována látková výměna. Sauna uklidňuje, okysličuje tělo, podporuje tvorbu protilátek, zlepšuje i kvalitu spánku,“ dodala Alena Stráníková. Z návštěvy finské sauny nemusíte mít obavy ani jako naprostý začátečník. Vyškolený personál poradí, jak správně postupovat, aby pobyt v sauně byl příjemný a se správným účinkem.

Prohřívání

Hlavní rozdíl mezi klimatem v sauně a parní lázni je ve vlhkosti. Vzduch v sauně je suchý a může citlivé jedince dráždit. „Například pro astmatiky je zaručeně vhodnější pára než saunování. Nevýhodou parních lázní je, že vysoká vlhkost znemožňuje odpařování potu a tím i ochlazování organismu,“ uzavřela Alena Stráníková.

Prohřívání má na organismus pozitivní účinky, ale nemusí být každému příjemné. Každý by měl návštěvu sauny nebo parní lázně zvážit podle svého zdravotního stavu.

Příští týden Martinu, Milenu a Iva čekají masáže. Masérka doporučí masáž každému individuálně podle jeho problémů a potřeb. Nenechte si ujít pokračování naší soutěže již ve čtvrtek 26. května ve Svitavském deníku.

Sympaťáka soutěže vyberou čtenáři!

Soutěž Mládneme s Deníkem odstartovala. Naši tři soutěžící, které jsme vybrali z došlých přihlášek, absolvují celkem osm různých procedur v centru Savitar v Litomyšli. Na závěr je vylepší kosmetička a kadeřnice. O tom, kdo se stane vítězem, tedy sympaťákem naší soutěže, rozhodnete právě vy. Poslední týden soutěže spustíme na našich internetových stránkách hlasování. Vítěz získá poukaz na vybranou proceduru v litomyšlském relaxačním centru Savitar.
Sledujte na svitavsky.denik.cz/mladneme a také každý čtvrtek v novinách.