O pohár SDH Kamenec u Poličky X. ročník závodu mladých hasičů a závod Kamenecká šedesátka IV. ročník závodu mladých hasičů jednotlivců, byly oficiální názvy soutěží. První závod se skládá ze štafety 4 krát 60 metrů (překážka, kladina, přenesení hasícího přístroje a spoj hadice s rozdělovačem) a požárního útoku. Ve štafetě má každé družstvo dva pokusy. Druhá část, požární útok, se započítává i do Okresní ligy Svitavska v požárním útoku mladých hasičů 2013.

Maskoti

Druhý závod je závod jednotlivců na šedesát metrů s překážkami stejnými jako ve štafetě. Opět perfektní zázemí přivítalo snad pětistovku mladých hasičů a jejich trenérů, včetně rozšířeného realizačního týmu o maminky a tatínky. Trenéři vzali vše hned od první soutěžní chvíle pevně do rukou a hned určovali taktiku pro družstvo nebo rozmístění sportovců na dráze, včetně rozcvičky. Říkali: „Né jako minule." Jiní zase: „Přesně tak jak minule." Svůj význam mají i různí maskoti jako veliký medvěd či mnohobarevná stonožka.

Radost i slzy

Od prvního výstřelu ve štafetě se už opravdu soutěžilo. Velkou zkouškou odvahy by pro mnohé z nás byla kladina, tady malý kluk nebo dívčina ji krásně přeběhli. Někdo bariéru přeskočil, jiný ji všemi silami zdolal. Nikomu nechyběla vůle pro co nejlepší výsledek pro svoje družstvu, pro kamarády. Objevily se i slzičky nad výkonem, ale ty rychle zahnala limonádička nebo palačinka. V nejhorším případě párek v rohlíku. Choltice, Nekmíř, Nepolisy, Trusovice, Uhlířské Janovice a domácí Kamenec jsou družstva s dobrými výsledky a nebo z nich pocházejí nejlepší jednotlivci. Těch družstev od Plzně až po Ostravu bylo hodně. Jistě bychom byli rádi, kdyby mezi nimi byli další nový mistři světa v požárním sportu.

 JIŘÍ FELTL