Areál průmyslové dráhy a muzea v úterý navštívili zástupci Pardubického kraje, aby zde jednali o dopravě a problémech s ní spojených. Před začátkem programu se účastníci svezli výletním vlakem.

„Není to žádný záměr, ale snažíme se, aby místa jednání byla vždy ve spojitosti s dopravou, ať už silniční nebo železniční. Na včerejšek připadl právě zdejší areál,“ vysvětluje cíl setkání zastupitel Pardubického kraje Josef Jílek.

Za poslední čtyři roky kraj investoval do obnovy areálu několik milionů korun. Díky nim se podařilo opravit šest kilometrů kolejí na trase z Mladějova do Nové Vsi. Více než polovina tratě je tedy plně funkční. „Díky dotacím se nám také podařilo dostavět kolejiště nového odjezdového nádraží. Plánujeme výstavbu čakárny, která poskytne návštěvníkům ochranu před nepříznivým počasím,“ popisuje opravy v areálu předseda mladějovské dráhy Miloš Kopřiva. Výletní vlaky již nyní odjíždějí z nového nádraží, které zde bylo vybudováno. Lidé tak nemusí procházet celým areálem. Dotací se dočkalo i průmyslové muzeum. Pracovníci je investují do elektronického zabezpečení expozic.

„Na údržbu areálu je nás málo. Není v našich silách obsáhnout celý prostor. Vypadá to zde, jako bychom nic nedělali,“ stěžuje si archivář průmyslového muzea Radoslav Kolomý.

Mladějovská úzkokolejka před měsícem slavnostně zahájila sezónu. Výletní vlaky vedené historickou parní lokomotivou jsou vypravovány z nového nástupiště podle aktuálního jízdního řádu. Ten naleznete na stánkách: www.mladejov.cz