Ačkoliv se v Mladějově za první světové války nikdy nebojovalo, bitva sem už několik let patří. „Letos přijelo více než tři sta osmdesát účinkujících, jsou mezi nimi vojáci, ale i civilisté v dobovém oblečení. Na ruské straně je skutečně více než polovina vojáků z ruských zemí. I velení je proto v ruštině,“ uvedl pořadatel Dan Urbánek. Kromě množství uniforem lidé zhlédli v akci obrněná vozidla a letouny.

Historická bitva v Mladějově láká nadšence nejen z České republiky, ale i z dalších států Evropy. Z Moskvy přijel do Mladějova Boris Pantyukhin. „Bitva v Mladějově je moc příjemná záležitost. V Moskvě jsem už dvacet let členem skupiny, která se zabývá první a druhou světovou válkou. Sám jsem se k tomu dostal přes knihy, filmy a figurky vojáčků,“ řekl Boris, velitel ruské skupiny vojáků.

Táborem zněl také flašinet. Na ten hrál Jiří Foret z Brna. Jeho postava vypadá o to autentičtěji, že přišel před časem o nohu, takže budí dojem, že jde o opravdového válečného veterána. „Poprvé jsem přijel do Mladějova jen jako divák. Zalíbilo se mi tady a pak se mi podařilo k Danu Urbánkovi dostat i jako účinkující. Je to pro mě krásně prožitý víkend,“ říká flašinetář Jiří Foret, jinak řidič kamionu.

Pohled z bitvy

Oblíbeným suvenýrem z bitvy je dobová pohlednice, kterou návštěvníci odešlou přímo z polní pošty. S papouškem na rameni a v pošťácké uniformě se na lidi usmívá Jan Zlámal. „Mladějov je pro mě srdeční záležitost, je to jedna z nejlepších akcí v celé České republice. Historie mě moc baví a na bitvu se mnou jezdí i moje manželka. Užíváme si to tady,“ dodává Jan Zlámal.

Po půl čtvrté odpoledne se ozvala z bitevního pole u průmyslového muzea střelba. Chvílemi není na bojující vojáky přes dým ani vidět. Na pomoc přilétají Rakušákům i letouny. Po hodině urputného boje vítězí rakousko–uherská vojska.

Vezmu si kuklu, bílou šálu a to je paráda

Letošní bitvu Blosdorf 1915 zkrášlila historická letadla, která kroužila nízko nad bojujícími vojáky a ztrácela se v dýmu. Jedna z replik francouzského letounu patří Pavlu Trojanovi z Velkého Meziříčí. Let nad bitevním polem si užíval s manželkou Věrou.

„Letadlo jsem stavěl se synem zhruba tři roky. Návrh jsem si nechal udělat od konstruktéra, ale jinak jsem ho vyrobil sám. V minulosti tento letoun vojáci využívali na pozorovací a bombardovací akce,“ přibližuje Pavel Trojan. S manželkou si někdy zalétají jen tak pro radost, ale vidět je můžete také na leteckých dnech a akcích podobných Mladějovu.

„Je to jako motorka. Letadlo je otevřené. Vezmu si kuklu, bílou šálu a to je paráda. Dlouho jsme létali na rogalech a pak ta moderní letadla byla pro nás moc nová, ale tohle je naprostá bomba,“ říká Pavel Trojan. Let nad krajinou v historickém letadle si užívá i jeho žena. „Akorát pořád sleduji zahrádky. Strach nemám, začala jsem létat, když bylo dětem patnáct let. Jsou už dospělé. Když spadneme, je o ně postaráno,“ dodává Věra Trojanová.

Na bitvě v Mladějově se letadla objevují jen při dobrém počasí. Ale ani liják prý letounům nevadí. „Vždyť je válka, ne? Tak to se nedá svítit,“ směje se pilot Trojan.