Motto z bible

Sál ve vile u vlakového nádraží už církvi kapacitně nestačí. Rozhodli se postavit úplně nový kostel. Vyroste na travnaté ploše za světelnou křižovatkou, kde dnes stojí reklamní poutač na plavky. Studie je hotová, přípravný tým čeká na souhlas zastupitelů.

„V objektu počítáme se sálem modlitebny pro sto padesát lidí, dvě klubovny a společenský vestibul. V patře je navržený služební byt,“ přibližuje plány Daniel Smetana, kazatel církve bratrské v Litomyšli.

Oslovili čtyři architekty a nakonec vybrali po domluvě s odborníky projekt Zdeňka Fránka z Brna. Stavba je ve znamení motta z bible: Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost. „Střechy symbolizují cestu nahoru a vyústí u kříže,“ říká Smetana. Zahloubením stavby do terénu dosáhne odhlučnění od frekventovaného tahu.

„Počítáme, že použijeme železobeton, zděné konstrukce, dřevěný a kamenný obklad,“ uvedla Jana Macková, vedoucí přípravného týmu stavby modlitebny.

Stop sprejerům

Nezapomínají ani na opatření proti vandalům a sprejerům. „Jedná se o zvláštní nátěry pohledového betonu, drátosklo a jemnou mřížovinu. Plochá a šikmá střecha určitě bude přitahovat mládež z okolí, proto na ni umístíme speciální zábrany,“ dodává Jana Macková.

Daniel Smetana si dal náročný cíl. Chce modlitebnu otevřít v roce 2009, kdy si věřící připomenou sto let od založení církve bratrské v Litomyšli. Peníze na kostel získají ze sbírek, prodeje vily u nádraží nebo z různých fondů.