Přesnou lokalitu radní tají, hovoří pouze o severovýchodní části Svitav. Zjistili jsme, že se jedná o pozemky u hlavní silnice směrem na Moravskou Třebovou, naproti Koclířovu. Zatím nejsou v majetku města.

„Ve vybrané lokalitě jsou výborné povětrnostní podmínky, jde o nezalesněné pozemky mimo zastavěné území města. Zvažovanou oblastí nevedou žádné tahy ptáků,“ přibližuje místostarosta Jaroslav Klodner.

Počítá, že za městem by mělo vyrůst asi třináct větrných elektráren. Roční příjem by přitom činil asi pět milionů korun z jedné vrtule. Starosta Jiří Brýdl není příznivcem větrníků.

„Střetává se tu totiž krajinný ráz a ekologie. Jedno ale chápu. Pokud se nebudou točit pro nás, tak pro někoho jiného. Vytipovaná část města je navíc pohledově neutrální,“ uvedl na zastupitelstvu Jiří Brýdl.

Lidé ze Svitav se ale ptají, kdo o stavbě větrného parku rozhodne. Požadují referendum. Klodner předpokládá, že větrný park odsouhlasí zastupitelé. U silnice směrem na Hřebeč se tak za několik let budou tyčit stometrové vrtule.