Obdivovali nablýskané veterány, parní lokomotivu z roku 1929, staré traktory i důlní stroje, které jsou vystavené v bývalém dole na Hřebči. Nejen zájemce o železnici a techniku totiž přilákal jedenáctý ročník akce Historie v pohybu do průmyslového muzea.

Úzkorozchodnou železnici, po které se svážel lupek a uhlí po první světové válce, postavili váleční zajatci. Dnes vozí stejné parní lokomotivy každou sobotu turisty. Provoz dolu a šamotového závodu zde totiž skončil před osmnácti lety. O železnici a další techniku se zde ve svém volném čase starají především nadšenci, jako je Miloš Kopřiva. „Chceme, aby lidé ocenili to, co naši dědové vytvořili před lety. Stroje dodnes většinou dobře slouží,“ řekl Miloš Kopřiva z průmyslového muzea, který si už jako malý přál být strojvůdcem.

Zájem o technické památky a muzea stoupá. Před třemi lety si přišlo prohlédnout mladějovské muzeum sedm tisíc lidí. Vloni to byl dvojnásobek. A výlet vlakem taženým historickou parní lokomotivou si užilo pět a půl tisíce návštěvníků nejen z naší republiky.