„Hlavním důvodem ke změně byla naše několikaletá zkušenost s tím, že rodiče podléhali panice, že je ve školkách málo míst. Proto podávali žádosti do více předškolních zařízení," vysvětlil Jiří Petr, vedoucí svitavského školského odboru. To pak ale komplikovalo správní řízení, podle kterého se postupuje při zařazování dětí do školek.

Ve Svitavách je celkem sedm mateřinek, z toho dvě jsou součástí základní školy. „Letos očekáváme, že přijde tolik dětí, kolik jich odchází do prvních tříd. Rodiče se proto nemusejí obávat, že by se jejich dítě do některé z mateřských škol nedostalo," ujistil Jiří Petr. Počty míst navíc stabilizovalo otevření odloučené třídy mateřinky na ulici Purkyňova v loňském roce. Tu navštěvuje pětadvacet dětí. K zápisu by jich mělo přijít sto osmdesát.

S novým postupem souhlasily i ředitelky mateřských škol. „Předpokládáme, že by tento zápis mohl být přehlednější. Stalo se nám, že jsme v září počítali s dítětem, ale rodiče ho k nám nepřivedli. Přihlásili ho totiž i do jiné školky, ale nám o tom ani neřekli," uvedla Marie Zelendová, ředitelka mateřské školy ve svitavských Lánech.

Přihlášky

Zápis do mateřských škol je v letošním roce o několik měsíců dříve. „Je to kvůli tomu, aby rodiče, kterým se nepodaří v prvním kole umístit dítě do té školky, do které chtějí, aby je mohli v dalším kole přihlásit tam, kde místa budou," sdělil Jiří Petr.

Nový zápis se uskuteční už 21. února ve svitavské Fabrice od čtrnácti do sedmnácti hodin. „Sejdou se zde ředitelky ze všech svitavských školek a budou nabírat žádosti od rodičů. Formulář je pro letošní rok zjednodušený, pro všechna předškolní zařízení stejný," dodal Jiří Petr.