Byl jste někdy na mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl? Myslíte si, že akce takového rozměru do památky UNESCO patří?

Problémem našich památek obecně je, že jsou často mrtvé a že se v nich nic neodehrává. Chceme, aby památky žily, nikoliv aby se v nich vytvářely mrtvé muzeální expozice, ale chceme také, aby žily současnou kulturou. Festival Smetanova Litomyšl patří mezi tradiční úspěšné, oblíbené a nejkvalitnější akce tohoto druhu v České republice s evropským přesahem.

Jak se díváte na projekt obnovy zámeckého návrší v Litomyšli? Co se vám na něm líbí a má šanci uspět v Evropské unii? Děkuji a přeji pěkný den pane ministře.

Projekt obnovy zámeckého návrší v Litomyšli pokládáme za jeden z nejlépe připravených. Vzhledem k tomu, že Litomyšl je světovou kulturní památkou UNESCO, pro ministerstvo kultury je obnova zámeckého návrší včetně státního zámku prioritou. Některé památky, třeba zámek v Litomyšli, podle některých lidí chátrá.

Vyčlení ministerstvo peníze na nutné opravy?

Obnova státního zámku a celého zámeckého návrší bude financována z evropských fondů (Integrovaný operační program) se zahájením prací v roce 2009. V současné době se zpracovává projekt revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli, který ministerstvo kultury podporuje.