Krok ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který nedávno vydanou vyhláškou rozhodl o zrušení traumacentra v Pardubické krajské nemocnici, vyvolal v regionu vlnu nevole. Ve čtvrtek se kvůli tomu mimořádně sešla bezpečnostní rada kraje, která s postupem ministra nesouhlasí a chce traumacentrum zachovat.
Do jednoho šiku se ve čtvrtek spojily Pardubický kraj, město Pardubice a Pardubická krajská nemocnice. Stačil k tomu věstník ministerstva zdravotnictví a úterní tisková konference ministra Tomáše Julínka, na níž oznámil, že Traumatologické centrum Pardubické krajské nemocnice vyřazuje ze seznamu superspecializovaných center. Jeho funkci by měla v celém rozsahu převzít Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
S postupem ministra ale dotčený region kategoricky nesouhlasí a považuje jej za nepochopitelný. Na jednání Bezpečnostní rady Pardubického kraje bylo vydáno usnesení, které v pátek i s dalšími průvodními dopisy poputuje k ministrovi. Rada v něm považuje traumacentrum za nezastupitelné. Hlavním důvodem jsou existující rizika, zdroje nebezpečí a hrozby na území kraje.
„Se stanoviskem ministerstva zdravotnictví nesouhlasíme a považujeme je za hazard se zdravím našich občanů. Ministr mě sice při prvním rozhovoru ujistil, že vyřazení pardubického traumacentra ze sítě superspecializovaných pracovišť neznamená jeho zrušení a že oddělení prý bude pracovat i nadále, ale už nebudeme mít možnost získat finanční prostředky z EU na modernizaci technologií. Chceme po ministerstvu zaručit kompenzaci těchto prostředků z jiných zdrojů a písemný doklad o tom, že zdravotní pojišťovny uzavřou potřebné smlouvy a budou péči v traumacentru hradit – což nyní věstník vydaný ministerstvem neumožňuje,“ uvedl hejtman Radko Martínek.
Právě vydaná vyhláška totiž vyjmenovává i diagnózy, které by již v pardubické i dalších okresních nemocnicích nemohly být léčeny. Tyto případy, doposud běžně v nich ošetřované, by musely směřovat do Hradce Králové. Toho se obává i rychlá záchranná služba, která na to nemá dostatek kapacity.
Lékaři tak varují před kolapsem stávajícího systému. „Ministerstvo navazuje rušení center i na zásadní reorganizaci rychlé záchranné služby. K té však došlo jenom částečně a záchranná služba není v těchto chvílích schopna hromadných transportů do Hradce Králové bez odkrytí území vlastního kraje,“ uvedl ředitel pardubické nemocnice Josef Šimurda.
Audit kraj nezná
„Naše traumacentrum bylo vyřazeno ze seznamu na základě auditu, s jehož výsledky nebyl nikdo, včetně vedení nemocnice, seznámen. Nikdo neví, jaká konkrétní kritéria byla pro srovnání použita. To hodnotíme jako zcela nepřijatelné a musíme se proti tomu ohradit,“ dodala krajská radní pro oblast zdravotnictví Markéta Tauberová.
Traumatologické centrum pardubické nemocnice bylo ustanoveno ministerstvem zdravotnictví před deseti lety a ročně ošetří 120 až 130 polytraumatických případů.
Hejtman Martínek chce s ministrem osobně jednat, ne však dříve, než se bude moci kraj seznámit s auditem, jímž ministerstvo operuje. Také primátor Pardubic Jaroslav Deml se na kauzu traumacentra osobně zeptá ministra Julínka, a to již o víkendu na volebním kongresu ODS.