Nadšenci, kteří milují historii, jsou na místě několik dní předem. Všechno musí být autentické a pořádně připravené.

Pole, na kterém se vojska utkala vloni, ještě není sklizené. Nasvědčuje to tedy tomu, že letos se vojáci přesunou na druhou stranu. A je to tak. Na strništi už jsou vybudované čtyři bunkry.

Sedm statečných

Je jich sedm, šest mladíků a jedna mladá dáma. V Mladějově jsou už několik dní a budují. „Postavili jsme stany, upravili část bojiště. Ještě nás čeká jeho ohrazení. Připravíme také zátarasy, rozvezeme pytle a vybavíme stany," popisoval Tomáš Prášil, co všechno ještě musejí udělat. Opevnění zhotoví také u bunkrů, které musejí rovněž obehnat páskou, aby diváci nečekaně nevstoupili do prostor, kde by to pro ně mohlo být nebezpečné.
Každý, kdo se k samotnému místu, kde se boj odehraje, vydá, si připadá, jako by se přenesl v čase o několik desetiletí zpátky. Všude kolem jsou historická auta a stroje. Bitevní pole je jen kousek od areálu mladějovského průmyslového muzea.

Dobrovolníci, kteří si ve svém zaměstnání vzali dovolenou, aby mohli pracovat v Mladějově, stejně jako studenti, kteří na týden opustili brigády, mají ruce plné práce. Připravit bojiště podle nich údajně není složité. „Je to spíš náročné na čas a fyzickou zdatnost," poznamenala Michaela Zůbková. Všechny věci musejí odnosit, a to jak po bitevním poli, tak po vojenském ležení, kde je několik stanů a bez vybavení by nebyly autentické.
Vedle fotosalonu, četnické stanice či pošty nebude chybět ani vojenský klub, do kterého budou mít vstup povolený jen důstojníci. Letos budou armády bojovat poměrně blízko tábora, takže tentokrát stavitelé nemusejí s jednotlivými součástmi chodit příliš daleko. Všechno včetně vybavených stanů musí být hotové už v pátek po poledni. Pak už začnou sjíždět vojska.

Vojáci i civilisté

Bitva o Blosdorf je obrovskou událostí. Podílí se na ní kolem tří set padesáti lidí. „Kromě českých vojáků nebudou chybět ani vojáci z dálného Uralu, z Polska a Rakouska. Mezi účastníky bude i na čtyřicet dobových civilistů," upřesnil Šimon Svoboda. Aby bylo všechno kompletní, nesmí chybět ani technika. „Návštěvníci uvidí celou řadu vojenských vozidel, tři obrněná auta i rakousko-uherský kanon vzor 08," nastínil milovník historie. Jeho lidé uvidí v táboře v roli flašinetáře.

Ti, kteří bitvu připravují, si také v sobotu „zahrají" na vojáky. Rekonstrukce mladějovského boje z první světové se zúčastní i Michaela Zůbková. „Je to spíš výjimečně. Už šest let se spíš věnuji druhé světové válce. Postupně jsme začali dělat i akce spojené s první světovou a napoleonikou," řekla nadšená mladá dáma. Podle ní jsou super. „Chlapi v uniformách vypadají dobře, na to má slabost asi každá ženská. A když jsem v uniformě já, tak mám zase větší přízeň u chlapů, protože ženy se v uniformách moc nevídají," poznamenala Michaela Zůbková. Rekonstrukce událostí ji baví. „Běhám po poli coby zdravotník," odtajnila. Ke zdravotnictví má blízko jako k historii. „Studuji, bude ze mě zdravotní sestra, tak si tady uplatňuji takovou menší praxi," dodala .