Původní termín slavností se křížil s vyhlášeným festivalem Jam rock v Žamberku. Organizátoři tak vyslyšeli hlasy hudebních fandů, kteří chtěli stihnout obě akce, a Město v pohybu posunuli v kalendáři o týden dopředu. Seriál kulturních a sportovních akcí tak letos začne dřív, už 30. května, a skončí po šesti dnech 4. června. Zkrácení o jeden den souvisí s úspornou politikou nového vedení města, které je už od voleb toho názoru, že město musí šetřit ve všech směrech. I v případě městských slavností.
Celkové výdaje na loňský ročník přesáhly 1,5 milionu korun, 800 tisíc z této částky zaplatili sponzoři. Město hradilo ze svého rozpočtu zhruba 700 tisíc korun. Šetřit se prý bude hlavně na profi umělcích. V Ústí se neobjeví ti, kteří požadují závratné honoráře. „V roce 2010 dosahovaly honoráře umělců zhruba 1,2 milionu korun, zbývajících 300 tisíc šlo na technické zabezpečení akce. Rozpočet jsme snížili v honorářové části o půl milionu korun, to znamená, že jsme je stáhli na částku kolem 600 až 700 tisíc korun,“ uvedl starosta města Petr Hájek.
Obyvatelé Ústí nad Orlicí budou vyzváni, aby městu pomohli s financováním slavností. Vypsána bude veřejná sbírka.
Sbírka se bude s největší pravděpodobností konat od 1. května od 31. srpna. „Pouze na občanech bude, jakým způsobem budou chtít finančně přispět na Město v pohybu. Zvažovali jsme i možnost, jak zpoplatnit vstup na náměstí. Nebyli jsme první, už před nějakými šesti lety podobná aktivita z radnice vzešla a vybíralo se dobrovolné vstupné. To ovšem bylo technicky poměrně náročné a nesplnilo svůj účel,“ vysvětlil důvody pro vyhlášení sbírky Petr Hájek.

Pro slavnosti využijí i Kociánku
Výzva je směrována hlavně k obyvatelům Ústí, pro které především se slavnosti konají. Přispět do sbírky však může kdokoliv, mezi diváky nejsou jen místní, ale lidé z okolí. Podle ústeckého starosty veřejná sbírka tak trochu ukáže, jak si občané Města v pohybu vlastně cení. „Je to dvanáctý ročník, těžko vymyslíte něco jinak než jak jsou všichni zvyklí. Úspěšnost akce je samozřejmě hodně podmíněna počasím. Vždycky se najdou na straně jedné kritici akce a na straně druhé její příznivci. Málo se však mluvilo o tom, kolik stojí. Myšlenka, že se na veřejnost obrátíme s žádostí o příspěvek, vznikla i na základě toho, že jsme potkávali lidi, kteří říkali, že by rádi dali vstupné,“ konstatoval Hájek. Jednání se sponzory jsou na začátku, zatím se však pro město jeví příznivě.
Scénář městských slavností zůstane stejný, během dne budou na náměstí vystupovat školy a zájmová sdružení či amatérské skupiny, večer na pódiu vystoupí profesionální umělci, letos například Peter Nagy, Tublatanka, Hradišťan, Ivan Hlas nebo Xindl X. Program počítá i s tradičním ohňostrojem. Na rozdíl od loňského ročníku budou program uvádět místní moderátoři.
Organizátoři celoměstských slavností využijí i klidovou zónu Kociánka, kde se odehraje doprovodný program. „Proběhne den životního prostředí, na Kociánku se přesune také prezentace policie, armády a hasičů. To jsou akce stejného charakteru určené zejména pro školy, ale i pro širokou veřejnost. Vede nás k tomu to, že nechceme během dopoledních hodin uzavírat ústecké náměstí. Myslím si, že takové akce jsou naprosto životaschopné v tomto prostoru,“ dodal starosta. Městské slavnosti sice v sobotu skončí, ale na Kociánce na ně plynule naváže nedělní zahradní slavnost ústeckého Domu dětí a mládeže.