Naposledy se terčem kritiky stalo nezvládnuté zajištění přísahy žáků Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy ministerstva obrany. „Město se opět ukázalo. Dva příslušníci městské policie na poslední chvíli odkláněli nechápající řidiče na parkoviště pod zámkem. Strážníci na řidiče řvali, že prý jsou v zákazu, který tam nebyl,“ okomentoval situaci Karsten Sachs, který byl přímo na místě.

Jelikož to není první negativní zkušenost, kterou s městskou policií učinil, rozhodl se podat na postup strážníků stížnost. „Požaduji vysvětlení, proč akce nešla lépe zajistit,“ uvádí Karsten Sachs ve své stížnosti, kterou odeslal na městský úřad dva dny po incidentu.

Radnice se k přehmatům městských strážníků příliš vyjadřovat nechce. „Na městskou policii nebyla oficiálně předána žádná stížnost, která by se týkala zajištění akce,“ odpověděla na konci minulého týdne na dotaz Deníku tisková mluvčí města Pavlína Horáčková.

Redakce má však k dispozici potvrzení o přijetí stížnosti prostřednictvím elektronické podatelny v den, kdy byla podána. Na opakovaný dotaz dnes potvrdil přijetí stížnosti tajemník městského úřadu. „Stížnost byla na podatelnu města přijata a pan starosta na ni odpověděl. Podanou informaci považuji za informační nedorozumění,“ vysvětluje sdělení tiskové mluvčí Stanislav Zemánek.

Stížnost jednání městské policie během vojenské přísahy je podle starosty města Miloše Izáka nedůvodná. „Stížnost na velitele městské policie považuji za nedůvodnou. Podnět k dopravní situaci v den konání akce jsem vzal na vědomí,“ uvádí se v odpovědi.

„Je fakt, že jsem ani nic jiného nečekal. Vzetím na vědomí asi myslíte, že z nezvládnutí situace ze strany městské policie nevyvodíte žádné důsledky,“ reagoval na starostovo vyjádření Karsten Sachs.

Není to první ani jediná výhrada, kterou lidé k činnosti strážníku mají. Na webových stránkách města, kam mohou psát své dotazy, je za poslední měsíce podobných podnětů bezmála desítka. Objevil se dokonce návrh na zrušení městské policie. Konkrétní odpovědi se ale dotazující většinou nedočkají. Nespokojenost vyjadřují i diskutující na sociálních sítích. „Jste jen vybírači pokut. Dvakrát obejdete náměstí a rozdáte pokuty. Poté nastartujete svoji Dacii, uděláte dvě jízdy po městě, jednou za měsíc měříte rychlost. Kde jste, když vás člověk potřebuje?“ píše jeden z diskutujících.

Vedení města však si dlouhodobě žádné problémy nepřipouští. A ke konkrétním podnětům se většinou odmítá vyjadřovat. Lidé se tak o činnosti městské policie mají šanci dozvědět jen to, čím se strážníci každý měsíc sami pochlubí v radničním zpravodaji.