Stejně jako v celé zemi, i města na Pardubicku se rozhodla využít možnosti vylepšit si svůj rozpočet. Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů umožňuje radnicím zvýšit daň z nemovitosti. Lidé tak v příštím roce na řadě míst zaplatí za své domy více než doposud.

Koeficient dva
Zastupitelé Pardubic se na svém úterním jednání rozhodli pro místní koeficient 2. Měli přitom možnost jít i dále, a to na koeficient 3, 4 či 5.

Pokud tedy výnos daně z nemovitosti přinesl v loňském roce do městské pokladny částku 43,3 milionu korun, v tomto roce by to měl být dvojnásobek, tedy 86,6 milionu korun.

V praxi to však bude zřejmě méně, protože Pardubice využily další novinky. Tou je osvobození pozemků orné půdy, chmelnic, vinic, ovocných sadů a trvalých travních porostů od daně. Odhadem půjde řádově o miliony korun.

Druhé největší město Pardubicka – Přelouč – se však ke zvýšení daní nepřipojilo. „Připadá nám to nenormální. Novostavby do patnácti let jsou totiž od daně osvobozeny. Starousedlíci by museli platit zvýšenou daň a oni ne, přitom jim poskytujeme stejné služby, jako údržbu zeleně či úklid ulic. Nechceme nikoho diskriminovat,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Příjem z daně z nemovitostí ale není v případě Přelouče rozhodující – zhruba jeden milion korun.

O zvýšení daně z nemovitosti zatím neuvažují ani Lázně Bohdaneč. „Zrovna dnes jsem to probírala se starostkou. V této věci nechystáme žádné změny. Nevíme, jak to bude v budoucnu, ale momentálně opravdu nic neřešíme a necháváme vše tak, jako doposud,“ řekla na dotaz Pardubického deníku vedoucí odboru hospodářsko–správního z lázeňského městečka Dana Hybšová.
Naopak až o padesát procent chystají zvýšit daň v Opatovicích nad Labem.

„V těchto dnech jsme oslovili zastupitele a začneme jednat. Navýšení však bude znamenat nárůst daně maximálně o padesát procent od té stávající,“ potvrdil Deníku starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout.

Podle prvního muže Opatovic se budou právě nové daně v červenci projednávat.
„Definitivní závěry zatím ale dělat nebudeme. Možná totiž necháme stejnou daň i pro příští rok. Každopádně ale do budoucna budeme kalkulovat s jejím zvýšením,“ dodal Pavel Kohout.