O prodeji několika městských objektů budou zastupitelé města jednat v září. Na stůl se jim opět dostane kauza bývalé dětské nemocnice. Objekt je v současné době zakonzervovaný, ale to je pouze dočasný stav.  Co bude s nemocnicí, přitom radní řeší už několik let.  Původní plány na přestavbu na multifunkční stavbu nevyšly. „Letos vrátíme dětskou nemocnici na jednání zastupitelů a chceme znovu otevřít návrhy, co udělat s budovou. Vše zatím směřuje k prodeji budovy. Nabídneme zřejmě  objekt investorovi, který by z něj vytvořil ubytování pro seniory včetně  komplexních služeb," řekl místostarosta Václav Mačát.

Opravit, či prodat?

Na prodej   bude také budova bývalé speciální školy, kterou město získalo převodem od Pardubického kraje. „Rekonstrukce  je odhadovaná na patnáct milionů korun. Jde o odhad společnosti Rehau, která ji zvažovala přestavět na své zázemí, ale zatím se ještě nerozhodli," dodal místostarosta Mačát. Třetím objektem, který chce město prodat, je ubytovna v Josefské ulici. Dům byl v havarijním stavu a statik tady dokonce nařídil vystěhování.

„Uvidíme, jestli najdeme zájemce. Tyto tři budovy jsou naše tři největší boláky. Ale máme ještě další domy, které  potřebují opravy.  Patří mezi ně i denní stacionář Domeček, kde nám vychází rekonstrukce střechy, komínů a fasády na jeden a půl milionu korun.  Uvažujeme proto o prodeji budovy a přestěhování stacionáře do první základní školy. Zatím jde ale jen o předběžný návrh," sdělil Václav Mačát.

Dražba

Do prodeje půjde možná dům dětí a mládeže v Jevíčské ulici. I kroužky by se v budoucnu mohly konat v základní škole na křižovatce.  Bytové domy nabídli radní k prodeji v dražbě, zatím ale bez úspěchu. Naopak úspěšná byla dražba parcel v lokalitě Strážnického, ze sedmi pozemků jsou čtyři prodány. Městské objekty možná radnice nabídne i přes realitní servery. 

Osud pozemku po vyhořelém hotelu Morava je stále nejasný

Radní chtějí prodat několik městských domů, na nichž vydělají zřejmě několik milionů korun. Měli zájem  o koupi pozemku po vyhořelém hotelu Morava v centru města, ale dva miliony za parcelu dát zastupitelé nechtějí.  Majiteli Petru Bílkovi nabízeli jeden, ale podnikatel si cení pozemek minimálně na dva miliony. „Nemá zájem nám ho za milion korun prodat.  V současné době nevíme, jestli má nějakého zájemce, aby prodal pozemek po hotelu za vyšší cenu, než jsme nabízeli my. Je to věc majitele, do toho nemůžeme vstupovat a ovlivnit, komu pozemek prodá. Ale myslím, že budeme moci následně ovlivnit, co s parcelou nový majitel udělá," uvedl místostarosta Václav Mačát.

Nicméně názor zastupitelů není na koupi pozemku jednotný. Někteří byli proti koupi, jiní navrhovali koupit a vytvořit v místě klidovou zónu a vyřešit složitou dopravní situaci. „Pan Bílek by měl pozemek dočistit a svou investici realizovat nebo ho prodat jinému investorovi. Na křižovatce je podle mě nevhodné umístit kruhový objezd," řekl zastupitel Pavel Charvát.

Při malém průzkumu mezi lidmi zvítězila změna volné plochy na parčík nebo rozšíření křižovatky. Jedno je však jasné, město s cenou nad milion korun nepůjde.