„Budova mlýna byla vždy neodmyslitelně spojena s areálem zámku. Takto urbanisticky významné objekty by měly být majetkem města, byť jsou aktuálně v havarijním stavu. Konečně máme možnost objekt smysluplně využít, aby nadále nehyzdil často navštěvovaný veřejný prostor, jako tomu bylo doposud,“ vysvětlil starosta Tomáš Kolkop.

Vyvolávací cena začínala na 280 tisících, konečná částka se v dražbě zastavila na 405 tisících korunách. „Samotná koupě nebyla zrovna jednoduchou záležitostí. První jednání jsem vedl již před půl rokem. Rád bych poděkoval všem zastupitelům, kteří záměr podpořili,“ dodal Kolkop.

Předchozím majitelem objektu byl jevíčský podnikatel Jan Matoušek, jehož firma se už několik let potýká s mnohamilionovými dluhy. Úvahy o možném odkupu budovy hyzdící opravený areál zámku se čas od času objevovaly už za minulého vedení města. Radnice však tvrdila, že dohoda s vlastníkem není možná.

Důvodů, proč město už dříve mlýn nekoupilo, bylo podle někdejšího starosty Miloše Izáka víc. „Myslím si, že město nemá na podobné záměry ani peníze ani nutnou potřebu toto řešit. Ač uznávám, že mlýn hyzdí prostor pod zámkem. Stávající majitel nám několik let sliboval, že mlýn bude rekonstruovat, ale nic se nestalo,“ sdělil před dvěma roky Deníku Izák. „Nejlepším řešením je mlýn demolovat a vytvořit na místě parčík, který by byl příjemným koloritem zámku od východu,“ dodal tehdejší starosta.

Historická návaznost

Současné vedení města má s objektem zcela jiné záměry. „Někoho možná napadnou myšlenky na demolici. Tato možnost je ale až na posledním místě. Z hlediska historické návaznosti se nabízí obnova mlýnského kola a vodního náhonu, který vedl po okraji Knížecí louky a do Třebůvky ústil na Rybním náměstí. Další možností je malá vodní elektrárna, která může krýt provozní náklady,“ sdělil Kolkop.

Prvním krokem, který radnici čeká, bude zajištění před zimou a vyklizení budovy. "Některé části stavby jsou bohužel narušeny natolik, že se mohou kdykoliv zřítit," upřesnil mluvčí města Václav Dokoupil. Zastupitelé minulý týden schválili na zabezpečení mlýna 100 tisíc korun. Radnice původně požadovala 300 tisíc, ale rozpočtové opatření, jehož součástí částka na zajištění byla, hlasováním napoprvé neprošlo. Na návrh předsedy finančního výboru zastupitelstva Miroslava Jurenky byla snížena na třetinu.