Do města přijíždějí lidé z celé Evropy. Bystré až do neděle hostí mezinárodní festival Kultura evropského venkova.

Od roku 1998 je Bystré zapojeno do mezinárodního projektu Kultura evropského venkova, který vznikl v Holandsku. „Letos jsme se stali hostiteli tohoto festivalu. V projektu je zapojených celkem jedenáct zemí," uvedl starosta Bystrého Miloslav Sejkora. Z každého státu pozvali desítky hostů. „Pozvání přijali ze sedmi zemí. Omluvili se zástupci  Itálie, Španělska a Řecka, tedy zemí, které jsou postižené ekonomickou krizí," potvrdil starosta.

Město očekává velkou návštěvu. Jen ze zahraničí by mělo dorazit na dvě stě účastníků. V Bystrém si snadno poradili i s jejich ubytováním. „Ubytování hostů jsme zajistili v rodinách. Naším přáním je, aby bylo setkání osobní," vysvětlil starosta. Město úzce spolupracuje také s okolními vesnicemi, proto budou někteří festivaloví hosté ubytovaní i tam, například v Trpíně, Rovečném, Olešnici, Víru nebo Jimramově.

Program začíná už dnes prohlídkou zajímavých míst v obcích, kde budou návštěvníci ubytovaní. Čeká je také mezinárodní sportovní odpoledne a večerní posezení u ohně.

V sobotu dopoledne se přesunou do Základní umělecké školy v Bystrém. „V tanečním workshopu nacvičí vystoupení, se kterým se na slavnostním večeru představí. V domově pro seniory je připravená také mezinárodní beseda," informoval Miloslav Sejkora. Tím ale program zdaleka neskončí.

Bystré hostí mezinárodní festival Kultura evropského venkova. Do města se sjíždějí  stovky hostů.

Sobotní odpoledne je věnované Evropským trhům na náměstí Na Podkově. „Každá z vesnic zapojených do projektu představí své místní produkty, potraviny, víno i výrobky a řemesla," uvedl starosta Bystrého Miloslav Sejkora. Večer bude patřit vystoupení muzikantů z jednotlivých zemí.

K letošním festivalu směřovalo také bysterské řezbářské sympozium. Na hasičské zahradě umělci z celé Evropy vytvářeli společný betlém, který bude až do soboty vystavený v základní umělecké škole. „Na závěr festivalu, v neděli, bude betlém posvěcený," poznamenal starosta.

I když betlém věnovali řezbáři městu, bude putovní. „První Vánoce bude ve Wijk aan Zee v Holandsku, protože celá myšlenka Cultural Village of Europe vznikla právě tam. Na příští rok plánujeme výstavu v Bystrém, takže přijde zpět k nám," upřesnila Terezie Uherková, organizátorka sympozia. Bude cestovat po zemích, které jsou do projektu zapojené.