„Poprvé zde byly prezentované materiály s vícedenními programy pro rodiny s dětmi, cyklisty či seniory i zbrusu nové materiály jednotlivých členských měst," uvedl Jiří Zámečník, marketingový manažer projektu Českomoravského pomezí.

Jak ulovit turisty

Městům jejich prezentace přinese jednak zajímavé zkušenosti a kromě toho předají spoustu tipů vášnivým turistům, kteří se ještě nestačili na Svitavsku ani „otočit". „Situace ohledně cestovního ruchu na Svitavsku není nejrůžovější. Nevím, do jaké míry to přiláká počty nových turistů, ale účast na takových veletrzích zbytečná každopádně není," říká Renata Pavlíková ze svitavského informačního centra, která se za město zúčastnila Regiontour.

Důraz na dobré představení klade také Polička, která dlouhodobě zvažuje způsoby a cesty, jak přilákat do této destinace desítky nových návštěvníků. „Kromě toho se na veletrhu prezentovala i cestovní kancelář Kotour, jejíž majitel provozuje naše infocentrum. Především jsme to také spojili s prezentací města v rámci České inspirace. Poličku tak propagujeme na třech bodech," uvedla tisková mluvčí Naděžda Šauerová, která má na městském úřadu na starost také cestovní ruch.
Polička se momentálně navenek snaží také bohatě prodat svůj honosný a obří projekt oslav 750 let od založení města. „Počítali jsme s tím, že budeme poutat hlavně na naše památky a soustředili jsme se také na naše celoroční akce," připomněla.

Tahák schovávají

Města Českomoravského pomezí se navíc chystají poutat svá nej v dalších velkých městech po celé republice.

Svitavy, Polička a také Litomyšl s Moravskou Třebovou se představí na dalších významných veletrzích. Mezi nimi je mimo jiné pražský Holliday World. Svitavy se také objeví v Bratislavě a Ostravě. Všechno vypukne právě v Praze na Holliday World. „Odborná i laická veřejnost zde bude poprvé moci zhlédnout nový propagační spot regionu, který bude následně lákat k návštěvě Českomoravského pomezí diváky v multikinech po celé České republice," připomíná novinku Jiří Zámečník.
Podle Naděždy Šauerové se Poličce a dalším městům dostane velké cti už jen proto, že připraví materiály zaštítěné Českou inspirací, jež bude mít společný stánek s památkovou organizací UNESCO na bratislavském veletrhu Slovakiatour. „Můžeme v podstatě říci, že se budeme propagovat v doprovodu těchto významných měst," uvedla. Ukáží také nové materiály vyrobené právě k velkému výročí města.

Hlavní tahák si Poličští schovají až na dubnovou prezentaci Královských věnných měst v Hradci Králové. „Každé z devíti měst nabídne kostýmované zástupce. Měli jsme tu i královnu Kunhutu za Hrad Svojanov, nebo tetičku Bětušku, která mluvila o Centru Bohuslava Martinů a také Bohuslavovu sestru Marii. Nabídka je potom oživená," uzavřela Naděžda Šauerová.