Města se při nákupech zaměřila na elektronické aukce. Získávají výhodnější nabídky a ušetří desítky tisíc korun. Pořizují tak nejen kancelářské potřeby a zařízení. Prostřednictvím aukce nakupují rovněž elektrickou energii a plyn.

Svitavská radnice přes elektronické aukce už nějakou dobu nakupuje a šetří tak provozní náklady. „Přes tento systém nakupujeme převážně kancelářské potřeby, čisticí prostředky, ale kupovali jsme třeba i kameru na svitavské náměstí. Úspory přes aukci jdou do desítek tisíc korun z rozpočtu města,“ uvedl starosta David Šimek.

Od příštího měsíce budou po novu nakupovat i městské organizace. „Od října bychom chtěli, aby tento systém fungoval i ve všech organizacích řízených a zřizovaných městem. Plánujeme proškolit všechny ředitele organizací na tento software, aby mohli ve svých rozpočtech najít úspory,“ sdělil starosta.

Poloviční cena

Dobré zkušenosti s elektronickými aukcemi mají v Litomyšli. „Nakupování prostřednictvím elektronické aukce jsme už vyzkoušeli. Výrazně jsme ušetřili při nákupu hlasovacího zařízení. Při aukci jsme se dostali na polovinu původní ceny. Dá se říci, že město tímto způsobem ušetřilo desítky tisíc korun,“ vysvětlil Radomil Kašpar, místostarosta Litomyšle. Nákup řešilo město přes zprostředkovatele. „Pro elektronickou aukci máme v plánu zakoupit software, abychom ho mohli využívat sami,“ dodal místostarosta Kašpar.

Po novém způsobu poprvé sáhli i v Poličce. „Vzhledem k vývoji cen na trhu jsme letos vyzkoušeli elektronickou aukci při výběru dodavatele elektrické energie a plynu. Myslím si, že město určitě ušetří,“ informovala Marta Mastná, vedoucí poličského odboru územního plánování.

Premiéru zažijí rovněž v Moravské Třebové. Stejně jako v Poličce chtějí prostřednictvím aukce nakupovat plyn a elektřinu. „Nemáme představu o tom, kolik ušetříme, ale předpokládáme úsporu nebo pouze mírné zvýšení cen už jenom proto, že se jedná o veřejnou zakázku. Do té se může zapojit více dodavatelů,“ potvrdila Viera Mazalová, vedoucí majetkového odboru Moravské Třebové. Veřejnou zakázkou nakupovali elektrickou energii a plyn už v minulém roce. „Vloni jsme vysoutěžili ceny, které byly o hodně nižší než ceny od stávajících dodavatelů. Výběrové řízení realizujeme z toho důvodu, že smlouvy o dodávkách byly uzavřeny na dobu určitou, tedy na jeden rok,“ dodala Viera Mazalová. Radní vybrali formu, která by měla městu přinést úspory i v příštím roce.


KVĚTA KORBÁŘOVÁ

VIERA PAVLASOVÁ