A ještě strach ze žalob lidí, kteří si na zledovatělém chodníku zlomí nohu.

To všechno letošní zimu čeká města a obce v kraji kvůli novele „chodníkového zákona“, která od Nového roku vstoupí v platnost. Podle ní přechází odpovědnost za úklid chodníků z majitelů přilehlých domů na vlastníky chodníků, kterými jsou v drtivé většině právě obce.
Například Pardubice vyčlenily na zimu dvakrát vyšší částku než vloni, osm milionů. A starostové řady menších obcí, které kvůli krizi nemají peníze, přiznávají, že se spolehnou na zdravý selský rozum obyvatel, kteří si před svými vchody uklidí sami.

Pardubický magistrát už ale lidem vzkázal, ať zapomenou na to, že technické služby budou odklízet sníh ze všech chodníků. „V zimě bude ve městě udržováno 175 kilometrů chodníků (loni to bylo 106 km), které jsou majetkem města. Budou to především chodníky v centru města a chodníky dopravního významu, tedy chodníky umožňující přístup k zastávkám MHD a podobně,“ uvedla mluvčí magistrátu Nataša Hradní. Někde budou pluhovány například jen chodníky na jedné straně ulice.

Potřebné čtyři miliony korun navíc oproti loňsku přitom město nemá, jeho příjmy jsou kvůli krizi naopak o 20 procent chudší. „Pro představu: pluhování a posyp kilometru chodníku přijde na 681 korun. Jeden zásah na chodnících, které budou do plánu zimní údržby zařazeny, tak například po sněžení přijde na téměř 157 000 korun,“ dodala mluvčí.

Zhruba s dvakrát vyšší částkou na úklid počítají i další města kraje, například Chrudim, Lanškroun či Svitavy.
Ne tak ovšem Polička, která bývá v zimě někdy zasypána téměř metrovou pokrývkou.
„Nebudeme z toho dělat větší problém, než je. Apelujeme na naše obyvatele, aby si chodníky před vlastními domy uklízeli sami,“ uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Po svém se ale s chodníkovou novelou vypořádaly vesnice, jejichž starostové z ní měli největší strach.
„My to řešit nebudeme, nemáme ani metr chodníku. Kdybychom sice zákon brali do detailu, měli bychom komunikace, které každou zimu udržujeme, nyní začít vyhazovat až k plotům soukromých parcel. Ale spoléhám se na zdravý selský rozum obyvatel, což na vesnici funguje, na rozdíl od našich zákonodárců, kteří tento zákon vymysleli,“ řekl starosta Telecího u Poličky Jaroslav Šimon.

Na to, že si úzké pěšiny k domům od cest lidé prohází sami, ačkoliv tyto pozemky jsou ještě obecní, se spoléhají i jinde. Například v Jamném nad Orlicí. Prostředky na zimní údržbu komunikací odmítá navyšovat i řada dalších obcí a radši se nechala pojistit proti případným úrazům.