Radní do ní nasypou tisíce korun navíc, ale k Vánocům slavnostní osvětlení patří. Litomyšl chystá hned tři vánoční stromy. Obří jehličnan nebude chybět opět ani na náměstí ve Svitavách, Moravské Třebové nebo v Jevíčku. Své stromy rovněž rozsvítí v mnoha obcích.

Předzvěstí první adventní neděle jsou pilní pracovníci technických služeb, kteří instalují vánoční výzdobu do ulic měst. Hvězdy, girlandy, zvonky a další symboly se už množí v ulicích. Bez svítícího stromu na náměstí a ozdobených ulic si už dnes málokdo dokáže představit ty pravé Vánoce.

Vánoční nálada

V Jevíčku projednali téma vánoční výzdoby zastupitelé na listopadovém zasedání. „Navrhované pořízení osmi nových světelných dekorů na sloupy veřejného osvětlení v hodnotě přibližně šedesát tisíc korun jsme neschválili. Z diskuze vyplynul většinový názor zastupitelů, abychom ušetřené peníze investovali do oprav chodníků, případně rozšíření veřejného osvětlení," informoval Miroslav Šafář, místostarosta Jevíčka.
Vánoční atmosféru navodí především tradiční vánoční strom na Palackého náměstí, který starosta Roman Müller slavnostně rozsvítí v neděli 1. prosince. „Rozsvícení bude předcházet andělský lampiónový průvod. Věříme, že k vánoční atmosféře přispějí i občané světelnou výzdobou svých domů, ve které se v posledních dvou letech soutěžilo," podotkl místostarosta. I přes finanční nepřízeň je jisté, že advent v Jevíčku bude velice bohatý. Tradiční akce, jakými jsou Dárečková neděle, Mikulášský karneval nebo vánoční koncert žáků základní umělecké školy, i letos doplní 11. prosince tradiční Česko zpívá koledy, které pořádá redakce Deníku, a 20. prosince velký vánoční jarmark.

První prosincovou neděli se v Litomyšli, stejně jako vloni, rozzáří hned tři vánoční stromy. „Pod proboštským kostelem rozsvítí vánoční strom opět anděl, který se v sedmnáct hodin již potřetí snese na Šantovo náměstí," sdělil místostarosta Vojtěch Stříteský. Další stromy budou na svých tradičních místech, tedy na Smetanově náměstí u radniční věže a v parku na autobusovém nádraží. „Ve středu jsme osadili vánoční stromy na Smetanově a Šantově náměstí. K tomu totiž potřebujeme jeřáb. Strom na autobusové nádraží jsme umístili svépomocí už v pondělí," sdělil pracovník městských služeb Josef Čejka. Na Smetanově náměstí bude stát klasický smrk, který pokácí dřevorubci v Sloupnici. „Stříbrný smrk z Dukelské ulice ozdobí Šantovo náměstí," doplnil Josef Čejka. Jedná se o stromy, které by se musely skácet. Proto se město s majiteli předem domluvilo na jejich dalším využití. „Letos žádné větší investice v plánu nejsou. Investovali jsme pouze do standardní údržby," uvedl Karel Kalousek, ředitel městských služeb.

Vánoční překvapení

V Moravské Třebové už také začali s výzdobou. „Vyzdobíme historické centrum města a příjezdové komunikace," sdělila ředitelka technických služeb Gabriela Horčíková. I přesto se ale v Moravské Třebové přece jen dočkají malého překvapení. „Investovali jsme letos přibližně patnáct tisíc korun do nového osvětlení stromu. Pořídili jsme nové ozdoby a hvězdu," dodala Gabriela Horčíková. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka. S doprovodným programem vystoupí Dětský flétnový soubor Hany Dosedělové, operní pěvkyně a sólistka opery Slezského divadla Olga Procházková se svým dlouholetým spolupracovníkem, klavíristou Františkem Šmídem.
Nezahálejí ani v Poličce a připravují výzdobu ulic. V letošním roce radní investovali do nového vánočního osvětlení, což obyvatelé města poznali na vlastní oči již počátkem měsíce října. Na několika sloupech veřejného osvětlení na Palackého náměstí byla totiž nainstalována vánoční výzdoba, jelikož zástupci města vybírali tu nejlepší variantu.

„Letos bude Palackého náměstí nově vánočně nasvícené a nazdobené. Kromě vánočního stromu budou mezi sloupy veřejného osvětlení po obvodu celého náměstí pověšené světelné řetězy a na sloupech veřejného osvětlení přibudou vánoční hvězdy. To vše v jednotném barevném provedení," informovala tisková mluvčí města Naděžda Šauerová. Město se rozhodlo pro variantu LED, která městu ušetří nemalé peníze. „Montáž provede soukromá firma, která spravuje veřejné osvětlení a jejíž nabídku vybrala rada města," uvedla mluvčí Šauerová. Nové nasvícení přijde městskou pokladnu na sto šedesát dva tisíc korun.

Tak jako v Litomyšli a Moravské Třebové vsadili i ve Svitavách na tradici a rozmístění výzdoby, které bude stejné jako v minulých letech. Dominantou bude sedm metrů vysoký vánoční strom, který bude tradičně před základní školou na náměstí Míru. „Ten ozdobí sedm dvacetimetrových řetězů s tisíci čtyřmi sty LED žárovkami, sto klasických žárovek a na špici zazáří světelná hvězda. Vánoční douglaska je ze Svitav," sdělil Pavel Czehowský z technických služeb. Výzdoba je soustředěna především na náměstí Míru a tvoří ji třináct převěsů, světelných hadů s girlandami, včetně dvou blikajících zvonků. Na náměstí jsou osvětleny také všechny stromy. „Zde došlo proti loňskému roku ke změně. Nahradili jsme drobné žárovky na čtrnácti javorech za LED žárovky, a to dvě stě kusů na strom a stejně tak na dvou lípách u morového sloupu. Tam bude šest set LED žárovek na strom," uvedl Pavel Czehowský. Na malém kruhovém objezdu jsou na sloupech instalovány čtyři světelné hvězdy a nazdobená je také brána u vjezdu do vily úřadu. „Náklady na opravu, doplnění, instalaci a následnou demontáž vánoční výzdoby si vyžádají sto padesáti tisíc korun," dodal Pavel Czehowský.

Menší obce

Na vánoční výzdobu si potrpí i v menších městech. „Na náměstí Na Podkově v Bystrém se již 30. listopadu uskuteční tradiční rozsvícení vánočního stromu, kterému předchází zvonečkový průvod, Ježíškova pošta a pěvecké vystoupení žáků základní umělecké školy. Chybět nebudou stánky s vánočními výrobky a občerstvením," sdělila Pavlína Slezáková z Informačního centra v Bystrém.