Napomoci tomu má projekt Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska, jehož jsou Svitavy účastníkem. Pro cestovní kanceláře a návštěvníky bude připraven speciální program.

Součástí projektu jsou takzvané Top týdny, které obsahují nástin sedmidenního pobytu. „Je to konkrétní turistický produkt, může jej uchopit incomingová cestovní kancelář a přivézt do Svitav autobus turistů,“ uvedl Jiří Petr, vedoucí odboru školství a kultury. Uskuteční se od dubna do října, ve Svitavách od 29. srpna. Na programu je kromě prohlídky města a jeho pamětihodností také nabídka společenských, kulturních a sportovních aktivit, návštěva blízkých měst Boskovice, Polička, Litomyšl a Moravská Třebová, procházky naučnými stezkami v okolí Svitav či tradiční pouť ke svatému Jiljí s bohoslužbou, jarmarkem a zábavnými vystoupeními.

Nabídka umožňuje pobyt v regionu po dobu dvou, tří nebo sedmi dnů, a to jak pro motorizované návštěvníky, tak pro milovníky pěší turistiky a cykloturistiky.

Celý projekt zastřešuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Svitavy jsou prvním městem, které získalo za regeneraci městské památkové zóny titul Historické město roku. Na projektu se podílí také třináct dalších nositelů tohoto ocenění, a to Kadaň, Třeboň, Kroměříž, Klášterec nad Ohří, Kutná Hora, Litomyšl, Nový Jičín, Prachatice, Spálené Poříčí, Česká Kamenice, Polná, Jindřichův Hradec a Šternberk.

Projekt doplní výstava. Každé z měst bude mít svůj panel. Ve Svitavách bude umístěna ve Fabrice. Turisté se mohou zapojit také do soutěže. Za získaná turistická razítka bude slosování o ceny.

Zúčastněná města si s pomocí dotací nechala vytisknout propagační brožury a materiály v několika jazycích, a to jak společné pro všech čtrnáct členů, tak zvlášť pro každé z nich. Součástí kampaně bude také účast na veletrzích cestovního ruchu nebo televizní spoty.

(kk, čtk)